Większa baza morska, żandarmeria w Aleppo. Rosja wzmacnia pozycję w Syrii

Świat
Większa baza morska, żandarmeria w Aleppo. Rosja wzmacnia pozycję w Syrii
PAP/EPA/SANA

Prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował w piątek przez telefon prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi odbicia Aleppo z rąk rebeliantów, a Asad podziękował za pomoc w tej operacji - poinformowały służby prasowe Kremla. Putin zlecił podpisanie umowy z Syrią ws. rozszerzenia rosyjskiej wojskowej bazy morskiej w porcie Tartus. W Aleppo rozmieszczono też batalion rosyjskiej żandarmerii wojskowej.

"Ten sukces (przejęcie kontroli nad Aleppo) stał się możliwy dzięki wysiłkom wszystkich, którzy zaangażowali się w walkę z terroryzmem w Syrii" - głosi komunikat Kremla.

 

Prezydent Rosji wyraził przekonanie, że należy się teraz skupić na wysiłkach zmierzających do zawarcia pokojowego porozumienia, które zakończy syryjski konflikt.

 

Umowa ws. bazy morskiej

 

Administracja kremlowska poinformowała, że "Władimir Putin podpisał rozporządzenie w sprawie podpisania umowy między Federacją Rosyjską i Syryjską Republiką Arabską o rozszerzeniu terenu punktu  zabezpieczenia materiałowo-technicznego Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej w rejonie portu Tartus oraz zawijaniu okrętów wojennych Federacji Rosyjskiej na morze terytorialne, wody wewnętrzne i do portów Syryjskiej Republiki Arabskiej" - głosi komunikat opublikowany na stronie internetowej Kremla.

 

Jak zaznaczono, umowa reguluje kwestie związane z rozszerzeniem bazy w Tartusie oraz rozbudową i modernizacją jej infrastruktury.

 

Rosyjscy żołnierze w Aleppo

 

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował, że w czwartek wieczorem został

rozmieszczony w Aleppo, batalion rosyjskiej żandarmerii wojskowej

 

Informację taką zawarto w komunikacie służb prasowych Kremla ze spotkania Szojgu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Według komunikatu, celem obecności żandarmerii  jest zachowanie porządku i bezpieczeństwa w mieście.

 

Nie podano liczebności rozmieszczonego  batalionu, ale w rosyjskich siłach zbrojnych liczą one zwykle 300-400 osób.

 

Szojgu dodał, że wojsko pomaga w przywróceniu dostaw wody i energii elektrycznej we wschodnich dzielnicach Aleppo, o które toczyły się ostatnie walki. Ponadto rosyjscy saperzy rozminowują miasto.

 

Syryjski reżim poinformował, że po ewakuacji ostatniej grupy rebeliantów przejął w czwartek całkowitą kontrolę nad Aleppo. Były bastion rebeliantów w tym mieście, dawnej stolicy gospodarczej Syrii, upadł po miesiącu zaciętej ofensywy prowadzonej przez siły syryjskie, wspierane przez irańskie bojówki i Rosję.

 

PAP

 

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze