Mieli zaatakować m.in. w katedrze. Udaremniono ataki terrorystyczne w Melbourne

Świat
Mieli zaatakować m.in. w katedrze. Udaremniono ataki terrorystyczne w Melbourne
PAP/EPA/JULIAN SMITH

Australijska policja poinformowała w piątek, że udaremniła serię zamachów w centrum Melbourne, których przeprowadzenie podczas zbliżających się świąt Bożego Narodzenia planowała rozbita przez siły bezpieczeństwa grupa spiskowców.

Szef policji stanu Wiktoria Graham Ashton powiedział, że spiskowcy - sześciu mężczyzn i kobieta - byli inspirowani przez propagandę dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS).

 

Planowali oni, jak twierdzi policja, ataki z użyciem materiałów wybuchowych, a także innych rodzajów broni, w centrum Melbourne, w miejscach gdzie jest zazwyczaj wielu turystów. Mieli zaatakować m.in. na stacji kolejowej i w katedrze św. Pawła.


Dwie osoby zwolniono

 

Podejrzane osoby zatrzymano podczas zakrojonej na szeroką skalę operacji specjalnych jednostek policji, w której brało udział około 400 funkcjonariuszy.

 

Później jednak dwoje z zatrzymanych, 26-letniego mężczyznę i 20-letnią kobietę, zwolniono bez postawienia im zarzutów. Pozostałych pięciu mężczyzn w wieku od 21 do 26 lat zatrzymano w areszcie.

 

Policja zapewnia, że po tych aresztowaniach mieszkańcy Melbourne i turyści mogą czuć się bezpieczni.

 

Katedra św. Pawła, która m.in. miała być celem ataku. Fot. PAP/EPA/DAVID CROSLING

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze