Frombork: anioły i demony. Wystawa na wzgórzu

Kultura
Frombork: anioły i demony. Wystawa na wzgórzu
facebook.com/MuzeumMikołajaKopernika

Wystawę "Angelusy i demony w sztuce chrześcijańskiej" prezentującą ikonografię bytów anielskich i demonicznych można oglądać od czwartku w muzeum we Fromborku. Na ekspozycji zgromadzono ponad 120 obiektów, które w większości do tej pory nie były pokazywane w muzeach.

Prezentowane w dawnym pałacu biskupim na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku rzeźby, malowidła i inne zabytkowe obiekty pochodzą z 45 kościołów i instytucji kościelnych Archidiecezji Warmińskiej i Diecezji Elbląskiej, a także z kolekcji prywatnych i zbiorów muzealnych - poinformowała autorka scenariusza i kurator wystawy dr Jowita Jagla.

 

Cherubiny i archaniołowie

 

Na wystawie można zobaczyć wizerunki cherubinów, "niebiańskiego rycerza" Archanioła Michała walczącego ze złem oraz dwu innych przywoływanych w tradycji chrześcijańskiej archaniołów - Gabriela i Rafała, a także cieszącego się nie mniejszym kultem w dawnych wiekach Anioła Stróża, czyli prywatnego opiekuna każdego człowieka.

 

Odrębny dział wystawy stanowi bogaty zbiór rzeźb aniołów chrzcielnych, które były ważnym symbolicznym i użytkowym elementem świątyń protestanckich. Są też anioły dekorujące szaty liturgiczne i zdobiące sztukę złotniczą.

 

Dla ukazania różnorodności anielskiej ikonografii, na wystawie zaprezentowano m.in. anioły pasyjne związane z Grobami Pańskimi i Kalwariami, anioły towarzyszące Matce Boskiej, wspomagające atrybucję świętych, a także związane z przypowieściami biblijnymi.

 

Kaleka anatomia diabła

 

W części ekspozycji poświęconej ikonografii demonów uwagę zwracają dzieła sztuki przedstawiające zdeformowaną i kaleką anatomię diabła. Np. na XV-wiecznym wyobrażeniu Sądu Ostatecznego zdobiącym fromborską kaplicę św. Anny diabeł ma nie tylko kopyta, skrzydła, pazury, rogi i inne cechy zwierzęce, ale również dodatkowe twarze umieszczone na pośladkach, genitaliach i kolanach.

 

Wystawa pokazuje też inne wcielenia diabłów i demonów, począwszy od drapieżnych form zwierzęcych, w tym smoków i węży, poprzez apokaliptyczne bestie, po istoty antropomorficzne i upiorne hybrydy.

 

Demoniczne postacie zaprezentowano również w kontekście ikonografii piekła i świętych czy "zła pokonanego" na wizerunkach Chrystusa Zmartwychwstałego depczącego szatana.

 

Narodziny tematów i wzorców

 

- Tworząc naszą wystawę nie zamierzaliśmy "spłycać tematu", ale chcieliśmy nadać jej rangę wydarzenia "istotnego", zadając pytania o źródła ikonograficzne czy poszukując narodzin i trwałości pewnych wzorców tematycznych. Oczywiście przy tak nośnym temacie bywa niekiedy, iż chcemy po prostu wywołać zachwyt formą i ujęciem, kształtem ust uśmiechniętego anioła, pierzastością jego skrzydeł czy "smakowitą" lubieżnością diabelskiej anatomii - wyjaśniła dr Jagla.

 

Wystawa zatytułowana "Cóż jest świat... szachownica. Angelusy i demony w sztuce chrześcijańskiej", której kuratorami są dr Jowita Jagla i ks. dr Jacek M. Wojtkowski, będzie prezentowana do listopada 2017 r. w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie