Prezes PZU: w Polsce było zbyt dużo banków z zagranicznym kapitałem
- Kryzys sprzed 10 lat pokazał, że to banki z centrum decyzyjnym w Warszawie podtrzymały akcję pożyczkową, dalej pożyczały polskim rodzinom, małym i średnim firmom, kiedy banki zagraniczne ze względu na swoją sytuację we Francji, Hiszpanii czy innych krajach wstrzymały się z akcją pożyczkową - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" prezes zarządu PZU Michał Krupiński.
- Nie do końca bym się zgodził, że wszędzie w świecie się wykupuje czy oddaje się firmy kapitałowi zagranicznemu. Uważam, że w Polsce, ze względu na prywatyzację, zbyt dużo było banków z kapitałem zagranicznym - powiedział Krupiński w rozmowie z Jarosławem Gugałą.
"Kupno Pekao to sukces"
Jak podkreślił odkupienia akcji Pekao S.A. od UniCredit "osiągnęliśmy pewien sukces". - Już ponad 50 proc. rynku bankowego znajduje się w rękach polskich - dodał.
- W krajach takich jak Francja, Niemcy czy USA w dalszym ciągu przeważająca część sektora bankowego jest w rękach rodzimych z korzyścią dla tych gospodarek - zaznaczył Krupiński.
Jak powiedział, "ostatnie parę lat udowodniło, że Polacy wolą kupować produkty bankowe w polskich bankach". - 70 proc. Polaków mówi, że woli kupować produkty finansowe w polskich ubezpieczalniach i bankach - dodał.
"Lepiej, aby banki były w polskich rękach"
Krupiński zaznaczył, że "musimy się przygotować na to, że w gospodarce światowej niestety kryzysy pojawiają się od czasu do czasu".
– Lepiej jest w takiej sytuacji, aby więcej banków, zwłaszcza bank tak ważny dla polskiej gospodarki, ważny dla polskich firm, był w rękach polskich, by w czasach kryzysu mógł utrzymywać akcję pożyczkową i utrzymywać firmy – powiedział prezes PZU.
PZU i Polski Fundusz Rozwoju podpisały umowę z UniCredit dotyczącą kupna 32,8 proc. akcji banku Pekao S.A. za łączną kwotę 10,6 mld złotych. Cena nabycia jednej akcji wynosi 123 złote. Zdaniem wicepremiera Mateusza Morawieckiego polski kapitał w Pekao "wzmocni stabilność sektora bankowego".
Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Komentarze