Bilans trzęsienia ziemi w Indonezji. Ponad sto osób zginęło i ponad 700 jest rannych

Świat
Bilans trzęsienia ziemi w Indonezji. Ponad sto osób zginęło i ponad 700 jest rannych
PAP/EPA/HOTLI SIMANJUNTAK

102 osoby zginęły, a ponad 700 zostało rannych w trzęsieniu ziemi na północy Sumatry w zachodniej części Indonezji - powiadomiła indonezyjska agencja ds. katastrof. Przedstawiciele lokalnych władz wezwali o niesienie pomocy poszkodowanym.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,5 wystąpiło w środę w trzech okręgach w prowincji Aceh, ale jego koncentracja miała miejsce w okręgu Pidie Jaya, niedaleko epicentrum.

 

Rzecznik agencji ds. katastrof Sutopo Purwo Nugroho sprecyzował w czwartek, że 136 osób zostało poważnie rannych, a ponad 600 doznało lekkich obrażeń.

 

Zastrzegł wszelako, że bilans ofiar śmiertelnych prawdopodobnie wzrośnie, pomimo tego że tylko jedną osobę odnotowano jako zaginioną.  - Ekipa ratunkowa wciąż prowadzi poszukiwania - dodał.  - Ratownicy przeszukują zgliszcza, żeby zobaczyć, czy jeszcze ktoś żyje" - powiedział rzecznik agencji ds. katastrof.

 

Pomaga wojsko

 

Ale teraz uwaga skupia się na osobach rannych i poszkodowanych, które zostały bez dachu nad głową. Wojsko zorganizowało tymczasowe schronienia, kuchnie i szpitale w miejscowości Meureudu, która została bardzo zniszczona podczas trzęsienia ziemi - powiedział AFP przedstawiciel armii.

 

W wyniku trzęsienia ziemi setki domów mieszkalnych, sklepów i meczetów uległo zawaleniu lub uszkodzeniu. Jak zauważa agencja AFP, za bez mała trzy tygodnie mija 12. rocznica katastrofalnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 9,2, które zdewastowało prowincję Aceh. Zginęło wówczas, według różnych szacunków, od 230 do prawie 300 tys. ludzi w ośmiu krajach, a kilka milionów straciło dach nad głową.

 

Według amerykańskich służb geofizycznych (USGS) środowe, płytkie trzęsienie ziemi nastąpiło około godz. 5 rano; epicentrum wstrząsów znajdowało się w odległości ok. 10 km od miejscowości Reuleuet w prowincji Aceh, a hipocentrum trzęsienia - na głębokości 17 km. Po głównym wstrząsie zarejestrowano co najmniej pięć wstrząsów wtórnych.

 

Indonezja, będąca największym archipelagiem na świecie, położona jest na tzw. ognistym kręgu wulkanów i styku płyt tektonicznych; jest to rejon silnej aktywności sejsmicznej.

 

PAP, polsatnews.pl

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze