Oszuści podszywają się pod NFZ. Chcą 129 zł

Polska
Oszuści podszywają się pod NFZ. Chcą 129 zł
NFZ

Śląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia ostrzega pacjentów przed fałszywymi listami, których nadawcą jest nieistniejący Krajowy Wykaz Ubezpieczonych. Oszuści próbują wyłudzić pieniądze, dołączając do przesyłki druk przelewu na kwotę 129 zł.

NFZ prowadzi nie "krajowy", a Centralny Wykaz Ubezpieczonych i nie wymaga z tego tytułu żadnych wpłat. Służy on m.in. do potwierdzenia prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego, przetwarzania danych o ubezpieczonych w funduszu, rozliczania kosztów świadczeń opieki zdrowotnej.

 

"Za prowadzenie i aktualizację danych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych Narodowy Fundusz Zdrowia nie pobiera od pacjentów żadnych opłat. Co więcej, każdy pacjent może bezpłatnie sprawdzać swój status ubezpieczenia za pomocą serwisu uruchomionego przez NFZ - Zintegrowanego Informatora Pacjenta" - podkreśla śląski oddział Funduszu w komunikacie.

 

"Prosimy o rozwagę i zgłaszanie podobnych sytuacji do Śląskiego OW NFZ" - apeluje urząd. Absolutnie nie należy niczego płacić jeśli otrzyma się takie pismo jak poniżej (wraz z drukiem przekazu pieniężnego).

 

pismo

 

Prawdopodobnie ci oszuści próbują nabrać naiwnych drugi raz


Oszuści sugerują, że jeśli odbiorca listu nie wykona przelewu, to nie będzie mógł w przychodni albo szpitalu udowodnić, że jest ubezpieczony i że może być bezpłatnie leczony.


Adres nieistniejącej instytucji: ul. Świętokrzyska 30, 00-116 Warszawa może być dowodem, że za oszustwem mogą stać ci sami przestępcy, którzy we wrześniu próbowali wyłudzić zapłatę dla rzekomego Centralnego Rejestru Radiokomunikacji i Telewizji. Wtedy podano taki sam adres.

 

polsatnews.pl

 

ptw/kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze