#MyPolska. Polacy wrzucają patriotyczne selfie

Polska
#MyPolska. Polacy wrzucają patriotyczne selfie
Twitter

Polacy na całym świecie mogą włączyć się w piątek w obchody Święta Niepodległości, zamieszczając w mediach społecznościowych zdjęcie z polską flagą, miejscem związanym z Polską lub z polskimi barwami narodowymi, i oznaczając je hashtagiem #MyPolska.

Trzecią edycję internetowej kampanii #MyPolska, zapoczątkowanej przez ambasadę RP w Londynie i prowadzonej przez ministerstwo spraw zagranicznych, popiera prezydent RP Andrzej Duda.

 

- Polska to my wszyscy, bez względu na poglądy czy miejsce zamieszkania - powiedział pomysłodawca akcji, Konrad Jagodziński z ambasady RP w Londynie.

 

- Dzięki tej akcji upowszechniamy przeżywanie Święta Niepodległości, przybliżamy je większej liczbie Polaków i opowiadamy o naszym kraju przyjaciołom za granicą. Miliony ludzi dzielą się swoim życiem w mediach społecznościowych, w wirtualnej rzeczywistości nie powinno więc zabraknąć tego wszystkiego, co leży u podstaw naszej tożsamości narodowej - dodał.

 

 

 

 

 

 

 

W ubiegłych latach wyrazy sympatii w ramach kampanii wysłali m.in. ówczesny brytyjski minister ds. europejskich David Lidington, zwierzchnik Kościoła katolickiego w Anglii i Walii kardynał Vincent Nichols, była pierwsza dama RP na uchodźstwie Karolina Kaczorowska, historyk Norman Davies i czołowa brytyjska dziennikarka telewizyjna polskiego pochodzenia, Mel Giedroyć.

 

- Kampania #MyPolska jest wszędzie tam, gdzie są Polacy, a dzięki nim także przyjaciele naszego kraju. Publikując w mediach społecznościowych zdjęcie w Święto Niepodległości, stajemy się ambasadorami Polski wśród naszych zagranicznych znajomych - powiedział Jagodziński. Dodał, że jest to "szczególnie istotne w Wielkiej Brytanii, gdzie musimy ciągle pracować nad wiedzą Brytyjczyków o Polsce i Polakach, a stanowimy tu przecież najliczniejszą mniejszość".

 

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnęświatową. Po 123 latach Polska odzyskała niepodległość.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie