Kto nakręcił ten film 32 lata temu? IPN poszukuje autora

Polska
Kto nakręcił ten film 32 lata temu? IPN poszukuje autora
Jarek Tuszyński /wikimedia

"Ten cenny materiał trafił do IPN dzięki Zbigniewowi Grzegorzewskiemu, który go znalazł. Nie wiemy jednak, kto jest autorem zdjęć. Będziemy wdzięczni za informację". Taki apel zamieszczono na stronie Instytutu. IPN poszukuje osoby, która nakręciła unikatowy film z pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki w listopadzie 1984 roku.

Pogrzeb zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki odbył się 3 listopada 1984 roku. Kapelana "Solidarności" żegnało w Warszawie ok. 600 tysięcy Polaków. Uroczystości stały się wielką manifestacją patriotyczną.

 

 

 

Ksiądz Jerzy Popiełuszko w kościele św. Stanisława Kostki odprawiał Msze za Ojczyznę nazywane przez ówczesnego rzecznika rządu Jerzego Urbana "seansami nienawiści". Podobnie uważały ówczesne władze PRL. 19 października 1984 roku ks. duchowny po spotkaniu w parafii w Bydgoszczy został uprowadzony przez funkcjonariuszy Departamentu IV MSW. 30 października 1984 roku koło Włocławka wyłowiono ciało kapłana.

 

Komunistyczne władze na ławie oskarżonych, podczas pokazowego procesu posadziły trzech oficerów MSW: kpt. Grzegorza Piotrowskiego por. Leszka Pękalę i por. Waldemara Chmielewskiego. Zostali skazani. Dotąd nie poznaliśmy oficjalnie, nazwisk zleceniodawców tego mordu.

 

Zbrodnią zajmuje się nadal Instytut Pamięci Narodowej. Zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki jest wyjaśniane w ramach śledztwa w sprawie związku zbrojnego w MSW w Warszawie – poinformował w październiku 2016 roku szef pionu śledczego IPN Andrzej Pozorski. To jedna z najważniejszych spraw w prokuraturze Instytutu.

 

polsatnews.pl

az/kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze