Gratka dla kolekcjonerów. Nowa pięciozłotówka trafiła do obiegu

Biznes
Gratka dla kolekcjonerów. Nowa pięciozłotówka trafiła do obiegu
NBP

Kolekcjonerzy monet mogą zacząć polować na nową pięciozłotówkę z okolicznościowym rewersem. Tym razem wprowadzona w czwartek do obiegu moneta z serii "Odkryj Polskę", upamiętnia Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Rewers, zaprojektowany przez Dobrochnę Surajewską, przedstawia fragment zamku, a jej awers to znany z innych obiegowych monet wizerunek orła, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Narodowy Bank Polski przypomina, że Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie to historyczna siedziba rodu Gryfitów, władającego niemal 500 lat Pomorzem Zachodnim.

 

"Budowla, wielokrotnie przebudowywana, odzwierciedla złożoną i burzliwą historię tego regionu" - pisze w folderze numizmatycznym Genowefa Horoszko z Muzeum Narodowego w Szczecinie.

 

"Dziś Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest siedzibą samorządowej instytucji kultury o tej samej nazwie, Opery na Zamku i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego" - dodaje.

 

Kolejną emisję monet kolekcjonerskich NBP planuje na 8 listopada - do obiegu trafi wtedy druga moneta z serii "Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości" - tym razem poświęcona Józefowi Hallerowi (srebrna o nominale 10 zł oraz złota o nominale 100 zł).

 

polsatnews.pl

jak/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze