Petersburg uczcił ofiary katastrofy samolotu nad Synajem

Świat
Petersburg uczcił ofiary katastrofy samolotu nad Synajem
PAP/EPA/Anatoly Malysev

W pierwszą rocznicę katastrofy rosyjskiego samolotu pasażerskiego nad półwyspem Synaj odbyły się w poniedziałek w Petersburgu nabożeństwa żałobne. Media określają katastrofę, w której rok temu zginęły 224 osoby, jako największą w krajowym lotnictwie cywilnym.

Jak podała telewizja NTV, nabożeństwa odbyły się w soborze św. Trójcy oraz w soborze św. Izaaka. Wcześniej w weekend w obwodzie leningradzkim położono kamień węgielny w miejscu, gdzie powstanie pomnik upamiętniający ofiary katastrofy.

 

Główną wersją przyczyn katastrofy w trwającym do tej pory śledztwie jest zamach terrorystyczny. Przedstawicielka Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Swietłana Pietrienko zapewniła w poniedziałek, że śledczy "podejmują wszelkie możliwe działania", by zidentyfikować odpowiedzialnych za tragedię. Rosyjscy śledczy współpracują z Egiptem; po raz ostatni złożyli w ramach śledztwa wizytę w tym kraju we wrześniu.

 

Loty zawieszone

 

Po katastrofie Rosja zawiesiła połączenia lotnicze z Egiptem, który dotąd był popularnym kierunkiem podróży wśród Rosjan spędzających urlopy za granicą. Według zapowiedzi połączenia lotnicze zostaną wznowione po podjęciu przez władze egipskie odpowiednich środków bezpieczeństwa na lotniskach. Na Turcję i Egipt łącznie przypadało wcześniej około 13 proc. spośród wszystkich (krajowych i międzynarodowych) przewozów lotniczych w Rosji.

 

Samolot rosyjskich linii czarterowych Kogalymavia, znanych też jako MetroJet, lecąc z Szarm el-Szejk do Petersburga, rozbił się 31 października zeszłego roku na Półwyspie Synaj  24 minuty po starcie. Nie ocalał nikt z 224 pasażerów i członków załogi. Większość pasażerów stanowili turyści wracający do Petersburga z wakacji w Egipcie; wśród ofiar było 17 dzieci.

 

PAP 

pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze