"Silniejsza Europa oznacza silniejsze NATO". Spotkanie ministrów obrony NATO
Współpraca NATO z Unią Europejską, m.in. w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym i cybernetycznym, bezpieczeństwa na morzach oraz ćwiczeń, to zaplanowany na czwartek temat spotkania ministrów obrony krajów Sojuszu w Brukseli.
Dwudniowe spotkanie trwa od środy w kwaterze głównej NATO. Na czwartek zaplanowano jedną sesję, jej tematem jest pogłębienie współpracy z UE.
- Silniejsza Europa oznacza silniejsze NATO - powiedział na początku sesji sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
UE i NATO chcą robić więcej
We wtorek wyraził przekonanie, że relacje między NATO a UE nigdy nie były bliższe, ale obie organizacje chcą robić więcej, m.in. w sprawie obrony przed zagrożeniami hybrydowymi i w cyberprzestrzeni, a także w kwestii bezpieczeństwa na morzach i ćwiczeń.
W dyskusji biorą udział także szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini oraz ministrowie obrony Szwecji i Finlandii, które są członkami UE i krajami partnerskimi NATO. Polskę reprezentuje szef MON Antoni Macierewicz.
Wzmocnienie współpracy
NATO i UE mają 22 wspólne państwa członkowskie (łącznie z Wielką Brytanią, która w referendum zdecydowała, że opuści UE) i - jak podkreśla stały przedstawiciel USA przy NATO Douglas Lute - są ufundowane na tych samych wartościach i borykają się z tymi samymi wyzwaniami. - Jesteśmy naturalnymi partnerami i powinniśmy być w stanie przebić się przez biurokratyczny impas, który uniemożliwiał współpracę w przeszłości - powiedział ambasador na początku tygodnia.
Podczas szczytu w Warszawie NATO i UE podpisały deklarację o wzmocnieniu współpracy pomiędzy tymi organizacjami. Wśród celów współpracy dokument na pierwszym miejscu wymienia pilne "wzmocnienie zdolności do przeciwstawienia się zagrożeniom hybrydowym". Według wspólnej deklaracji NATO i UE zamierzają wymieniać się informacjami o zagrożeniach czy incydentach hybrydowych i opracować procedury koordynowania reakcji na te zagrożenia. Obie organizacje zadeklarowały też rozszerzenie współpracy operacyjnej na Morzu Śródziemnym, by lepiej odpowiedzieć na kryzys migracyjny.
W dokumencie mowa też o koordynacji działań w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, misji i operacji, ćwiczeń i szkoleń, wzmacnianiu przemysłów obronnych oraz wspieraniu bezpieczeństwa i stabilności partnerów UE i NATO na wschodzie oraz południu. Na 2017 i 2018 rok zapowiedziano równoczesne i skoordynowane ćwiczenia, w tym w sferze zagrożeń hybrydowych. Do grudnia 2016 r. ma powstać mechanizm koordynacji, aby wdrożyć cele, założone we wspólnej deklaracji UE-NATO.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze