Warszawa zmienia swoje finanse, chce szybszej budowy metra

Polska
Warszawa zmienia swoje finanse, chce szybszej budowy metra
pixabay.com/Tomasz_Mikolajczyk/Public Domain

"Dokończenie budowy całej II linii metra do 2023 r. i odłożenie w czasie budowy mostu Krasińskiego" - to niektóre konsekwencje zmian w budżecie wprowadzone w czwartek przez stołecznych radnych. PiS zwraca uwagę na "ścięcie" 700 mln zł z planowanych wydatków na inwestycje w 2016 r. Na sesji radni zajmowali się zmianami w budżecie Warszawy na 2016 r. oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski powiedział dziennikarzom, że najważniejszym celem, któremu podporządkowano zmiany w budżecie jest budowa II linii metra. Miasto chce, aby budowa całej drugiej nitki podziemnej kolejki została ukończona w 2023 r.

 

Jednak skupienie się na metrze ma się nie odbić na małych inwestycjach w dzielnicach. Dlatego, jak mówił Olszewski, do budżetu inwestycyjnego miasto zaproponowało wprowadzenie, oprócz metra, także 112 innych zadań.

 

- Od bardzo dużych takich, jak budowa przedszkoli i żłobków po mniejsze takie, jak budowa bezprzewodowego internetu w szkołach, po bardzo drobne, jak doposażenie placówek oświatowych, skwerów czy placów zabaw - powiedział Olszewski.

 

Most Krasińskiego dopiero za "kilka lat"

 

Aby mieć fundusze na te małe i duże inwestycje, miasto w pierwszej kolejności zagospodarowało oszczędności z zadań, które mogą być realizowane bez dodatkowych środków, które były ujęte w budżecie miasta. - W ten sposób ratusz wygospodarował prawie 200 mln zł - wyjaśnił Olszewski.

 

Miasto odłożyło też w czasie kilka dużych inwestycji. - Największa inwestycja to jest most Krasińskiego, to inwestycja odsunięta na kilka lat. Proponujemy odsunąć ją jeszcze na dwa lata później, z uwagi na to, że nie jest to inwestycja tak ważna, jak metro. Uważamy, że może być ukończona po realizacji tej najważniejszej inwestycji komunikacyjnej w Warszawie - powiedział Olszewski.

 

Środki zabrane z remontu ulic i budowy Szpitala Południowego

 

Radny PiS Dariusz Figura zwrócił uwagę na zmniejszenie nakładów na inwestycje w budżecie na 2016 r. W uchwale napisano, że zmiany powoduje zmniejszenie o ponad 716 mln zł wydatków majątkowych.

 

O 86 mln zł zmniejszono planowane wydatki na modernizacją ciągu ulic Marsa-Żołnierska, o 63 mln zł - na budowę ulicy Nowolazurowej, oraz prawie 48 mln zł mniej niż pierwotnie planowano miasto ma wydać na budowę Szpitala Południowego.

 

"To porażka inwestycyjna miast"

 

- Kwota zmian jest bezprecedensowa w historii Warszawy - ocenił Figura. Jak ocenił, zmiany to "dokumentacja porażki inwestycyjnej miasta".

 

Władze Warszawy odpowiadały, że zmiany to "urealnienie" wydatków na inwestycje. Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz na początku września zdymisjonowała wiceprezydenta Jacka Wojciechowicz za niski poziom realizacji inwestycji.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze