Putin i Erdogan o dostawach systemów obrony przeciwlotniczej do Turcji

Świat
Putin i Erdogan o dostawach systemów obrony przeciwlotniczej do Turcji
PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ

Prezydent Rosji Władimir Putin i turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan rozmawiali o możliwych dostawach rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej do Turcji - poinformował w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

- Rozmawiali (przywódcy - red.) o różnych systemach antyrakietowych, których dostawy, w różnych wariantach, Rosja mogłaby rozważyć, gdyby strona turecka wyraziła taką wolę - powiedział Pieskow dziennikarzom w stolicy Armenii, Erywaniu.


Jak dodaje Reuters, kremlowski rzecznik odniósł się do poniedziałkowego spotkania prezydentów podczas Światowego Kongresu Energetycznego w Stambule. Była to pierwsza wizyta Putina w Turcji od listopada zeszłego roku, gdy Turcja zestrzeliła rosyjski bombowiec, który naruszył turecką przestrzeń powietrzną przy granicy z Syrią.

 

Turcja rozważy ofertę rosyjską


Turecka telewizja NTV podała we wtorek, że Turcja jest skłonna rozważyć ewentualną ofertę rosyjską w kwestii systemów obrony przeciwlotniczej.


W zeszłym roku Turcja anulowała opiewający na 3 mld euro kontrakt, wygrany w drodze przetargu przez Chiny, na wyposażenie armii w rakiety ziemia-powietrze.


Podczas poniedziałkowego spotkania w Stambule prezydenci obu krajów wyrazili zamiar rozwijania współpracy handlowej we wszystkich sektorach, w tym technologii wojskowych - przypomina AFP. Putin zasygnalizował gotowość Moskwy do współpracy w dziedzinie przemysłu obronnego, wyrażając nadzieję, że gotowość ta "wyrazi się w konkretnych projektach".


PAP

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze