Paraolimpijska medalistka chce się poddać eutanazji

Sport
Paraolimpijska medalistka chce się poddać eutanazji
PAP/EPA/Al Tielemans/OIS/ IOC/Marcelo Sayao

Druga w wyścigu na wózkach na 400 metrów Belgijka Marieke Vervoort podtrzymała swoją decyzję, aby poddać się eutanazji. - To prawda, że były to moje ostatnie zawody i że papiery dotyczące eutanazji są gotowe od 2008 roku, ale nie chcę już teraz umierać. Korzystam z każdej chwili – oświadczyła na konferencji prasowej w Rio.

- Kiedy nadejdzie ten moment, że więcej będzie złych niż dobrych dni, wtedy będę miała w ręku dokumentację, aby poddać się eutanazji - wyjaśniła.

 

Vervoort, która jest mistrzynią paraolimpijską w wyścigu na wózkach na 100 metrów z 2012 roku, cierpi na chorobę zwyrodnieniową. O swoim zamiarze poinformowała jeszcze przed wyjazdem do Brazylii.

 

37-letnia zawodniczka wspomniała, że proces otrzymania zgody na eutanazję był długi i trudny. - Musiałam udowodnić, że choroba rozwija się i że nie ma żadnej szansy na poprawę. Trzech lekarzy musiało to potwierdzić - powiedziała.

 

Od 2002 roku, gdy w Belgii zalegalizowano eutanazję, liczba osób poddanych wspomaganemu samobójstwu stale rośnie. Rekordowy okazał się rok 2015, gdy zanotowano 2021 przypadków.

 

PAP

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze