Rafalska: z 500+ wypłacono już 7,1 mld zł

Polska
Rafalska: z 500+ wypłacono już 7,1 mld zł
Polsat News

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała, że polskie rodziny złożyły już ponad 2,7 mln wniosków o udział w programie. Wsparciem objętych jest ponad 3,6 mln dzieci.

 

Jak poinformował resort rodziny, najwięcej pieniędzy trafiło do rodzin w województwie mazowieckim (ponad 1 mld zł), wielkopolskim (ponad 721 mln zł) oraz śląskim (ponad 697 mln zł). Tam też złożono najwięcej wniosków - w województwie mazowieckim prawie 400 tys., śląskim prawie 290 tys., a w wielkopolskim niemal 273 tys.

 

Świadczenie objęło ponad 52 proc. wszystkich dzieci do 18. roku życia w Polsce. Największy odsetek odnotowano w województwach lubelskim, podlaskim, podkarpackim i świętokrzyskim.

 

W sumie  rodzice i opiekunowie złożyli już prawie 2,7 mln wniosków o świadczenie. Dla 2,5 mln wydano już decyzje. Na rozpatrzenie czeka 178 tys. wniosków, z tego 54,4 tys. zostało przekazanych do rozpatrzenia marszałkom województw. Chodzi o wnioski złożone przez rodziny, w których co najmniej jeden rodzic przebywa w innym kraju Unii Europejskiej lub przez cudzoziemców mieszkających w Polsce.

 

Ponad 20 proc. wniosków o świadczenie wychowawcze złożono przez internet; najwięcej na Mazowszu (ponad 111 tys.), na Śląsku (ponad 72 tys.) oraz w Wielkopolsce (ponad 55 tys.).

 

Pieniądze dostają niemal wszyscy

 

Szefowa MRPiPS poinformowała, że zamiana świadczenia na pomoc rzeczową w ramach programu objęła 0,02 proc. rodzin. W całym kraju od kwietnia do końca lipca było 439 takich przypadków. - Jest taka możliwość w ustawie, że w przypadku niewłaściwego wykorzystywania przez rodzinę tych środków możemy zamienić to na pomoc rzeczową bądź świadczone na rzecz rodziny usługi. W skali kraju jest tych przypadków 439 na ponad 2,7 mln złożonych wniosków - powiedziała Rafalska w TVP Info.

 

- Może się zdarzyć taka sytuacja, ale to nie jest powód do tego żebyśmy mówili, że rodziny nie wiedzą w jaki sposób wydatkować te środki. To marginalny problem, którego nie bagatelizujemy i który jest rozwiązywany przez samorząd i pracowników socjalnych - dodała.

 

Na mocy działającego od 1 kwietnia programu "Rodzina 500 plus" świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje, niezależnie od dochodu, na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi), wsparcie przysługuje także na pierwsze dziecko w wieku do 18 lat.

 

PAP

 

pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze