Ukraina ściga listami gończymi 18 rosyjskich urzędników

Świat
Ukraina ściga listami gończymi 18 rosyjskich urzędników
Flickr.com/Guillaume Speurt

Prokuratura Generalna w Kijowie rozesłała listy gończe za 18 wysokimi urzędnikami Rosji, w tym za ministrem obrony Siergiejem Szojgu, którzy podejrzewani są o udział w zamachu na bezpieczeństwo narodowe Ukrainy - poinformował prokurator Jurij Łucenko.

Wśród ściganych jest także m.in. doradca prezydenta Rosji Władimira Putina Siergiej Głaziew, dwóch wiceministrów obrony narodowej oraz dziesięciu generałów rosyjskiej armii - przekazał na konferencji prasowej w poniedziałek.

 

Ukraina wyśle list gończy za Putinem

 

Łucenko dał do zrozumienia, że przygotowywane są podobne kroki wobec prezydenta Putina i premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa. "Pracujemy nad tym" - powiedział prokurator generalny.

 

Jak wyjaśnił, zawiadomienia o podejrzeniu i wezwania na przesłuchania doręczono zainteresowanym pocztą elektroniczną i kurierską na adresy miejsc ich pracy.

 

Ścigany minister obrony i generałowie

 

Prócz Szojgu i Głaziewa zawiadomienia otrzymali: Oleg Bielawiencew, były pełnomocnik prezydenta Rosji w tzw. Krymskim Okręgu Federacyjnym, pierwszy zastępca ministra obrony i naczelnik sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych, Walerij Gierasimow, a także wiceministrowie obrony - Dmitrij Bułhakow i Nikołaj Pankow.

 

Listy wysłano także do: dowódcy stacjonującej na Krymie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej Ołeksandra Witki i oficerów pełniących ważne stanowiska w tej formacji w 2014 roku, czyli w czasie, gdy Rosja zaanektowała ten należący do Ukrainy półwysep. Zawiadomienia przesłano również dowódcom zachodniego i południowego okręgu wojskowego Rosji i ich podwładnym. 

 

Na Ukrainie od wiosny 2014 roku trwa konflikt z Rosją, która zajęła Krym, oraz toczą się walki między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Donbasie na wschodzie kraju. Dotychczas zginęło w nich ponad 9,5 tys. osób.

 


PAP

jak/zdr/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze