Lekarze i dentyści chcą ujawnienia pytań z egzaminów lekarskich z lat ubiegłych

Polska
Lekarze i dentyści chcą ujawnienia pytań z egzaminów lekarskich z lat ubiegłych
Polsat News
Lekarze i dentyści chcą ujawnienia pytań z egzaminów lekarskich z lat ubiegłych.

Lekarze nadal nie mają dostępu do pytań z egzaminów zawodowych z lat ubiegłych. Dlatego lekarzom trudniej przygotować się do testów. Pytania z przeprowadzonych egzaminów lekarskich powinny być udostępniane, przesądził to Trybunał Konstytucyjny - przekonuje tymczasem Naczelna Rada Lekarska, która odwołała się od decyzji odmownej dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej uznało 19 sierpnia, że złoży odwołanie od decyzji Centrum Egzaminów Medycznych. Rzeczniczka Naczelnej Izby lekarskiej Katarzyna Strzałkowska powiedziała w poniedziałek, że odwołanie, zgodnie z przepisami, zostało złożone do ministra zdrowia za pośrednictwem dyrektora CEM.

 

Lekceważą rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego

 

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz w liście do lekarzy opublikowanym na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej wskazał, że przyjął decyzję dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych Mariusza Klenckiego z ubolewaniem, gdyż sądził, że rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego, choć wydane nie po myśli CEM, będzie respektowane.

 

Dodał, w ocenie prezydium NRL decyzja dyrektora CEM jest wadliwa, bo pozostaje w jawnej sprzeczności z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Według prezesa NRL, dyrektor CEM "wymyślił" podstawę prawną do odmowy udostępnienia pytań testowych, powołując się na przepis, który dotyczy tajności pytań z egzaminów LEK, LDEK i PES w fazie przedegzaminacyjnej.

 

Po egzaminie pytania testowe powinny być jawne

 

Hamankiewicz wskazał, że ze zrozumiałych i oczywistych względów, na tym etapie pytania są tajne i nie mogą być przed egzaminem znane nikomu poza gronem osób biorących udział w ich przygotowywaniu, dystrybuowaniu i przechowywaniu. Tajność ta, jak podkreślił, nie rozciąga się jednak na fazę po zakończeniu danego egzaminu, kiedy testy stają się informacją publiczną i powinny być dostępne.

 

Hamankiewicz zwrócił się do lekarzy, aby sami wysyłali wnioski o udostępnienie pytań egzaminacyjnych jako informacji publicznej. Gotowy wzór formularza dostępny jest na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej.

 

Lekarz nie ma się z czego uczyć do testu

 

- Znaczna liczba napływających wniosków może dobitnie pokazać, że temat jest dla środowiska lekarzy i lekarzy dentystów naprawdę ważny oraz, że jako grupa zawodowa mamy prawo czuć się pokrzywdzeni tym, że nie mamy dostępu do pytań ze swoich egzaminów zawodowych, podczas gdy inne zawody, w tym np. prawnicze zawody zaufania publicznego, mają dostęp do pytań egzaminacyjnych z lat ubiegłych - wyjaśnił hamankiewicz.

 

W uzasadnieniu odmownej decyzji dyrektora CEM, której treść dostępna jest na stronie NIL, oceniono tymczasem, że udostepnienie pytań w trybie informacji publicznej jest niemożliwe.

 

Trybunał nakazał udostępniać, egzaminator blokuje

 

Trybunał Konstytucyjny uznał 7 czerwca br., że pytania egzaminacyjne z Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK), Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (LDEK) oraz Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES), które się już odbyły, podlegają udostępnieniu.

 

- W ocenie Trybunału, publiczny dostęp do testów z egzaminów, które już się odbyły, nie wkracza w wolności i prawa innych osób i podmiotów gospodarczych, nie zagraża też porządkowi publicznemu, bezpieczeństwu lub ważnemu interesowi gospodarczemu państwa - wskazano w uzasadnieniu orzeczenia. Dodano w nim, że ujawnienie treści testów nie narusza prywatności osoby fizycznej lub tajemnicy przedsiębiorcy.

 

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz po wyroku zwrócił się w czerwcu w liście do szefa CEM z prośbą o udostępnienie Naczelnej Radzie Lekarskiej w wersji elektronicznej pytań testowych z egzaminów.

 

PAP

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze