Clinton zapowiada wyższe opodatkowanie bogatych Amerykanów

Świat
Clinton zapowiada wyższe opodatkowanie bogatych Amerykanów
PAP/EPA/Cristobal Herrera

Podniosę podatki dla najbogatszych i stworzę 10 mln nowych miejsc pracy - zapowiedziała kandydatka Demokratów do Białego Domu Hillary Clinton, na spotkaniu z wyborcami w Kissimmee na Florydzie. Słowa byłej pierwszej damy są wyraźną polemiką z Donaldem Trumpem.

Republikański rywal Clinton zaatakował ją w poniedziałek jako polityk związaną z administracją prezydenta Baracka Obamy. W ocenie kandydata GOP Clinton niesie odpowiedzialność za powolny wzrost gospodarki oraz stagnację na amerykańskim rynku pracy.

 

Ulgi podatkowe dla bogatych - to plan Trumpa

 

Przemawiając w poniedziałek w Detroit, Trump przedstawił plan naprawy gospodarki poprzez znaczne obniżki podatków od obywateli i korporacji, zmniejszenie rządowych regulacji biznesu oraz rewizję układów handlowych takich, jak NAFTA i TPP (Transpacyficzne Partnerstwo z 2015 r.).

 

- Jego plan przeniesie ogromne ulgi podatkowe dla korporacji i super-bogaczy. Takich, jak on sam - oceniła Hillary.

 

Republikański kandydat obiecał cięcia podatków dla wszystkich i podkreślił, że najbardziej skorzysta na nich klasa średnia. Zapowiedział też eliminację luk w prawie podatkowym, których używają milionerzy dla zmniejszenia swych zobowiązań wobec fiskusa.

 

Odpowiedź Clinton

 

- To, czego chce Donald Trump, to w zasadzie "ekonomia typu trickle-down" (w której owoce wzrostu stopniowo "skapują w dół" - red.) w nowym opakowaniu. Taka ekonomia nie stymuluje wzrostu, tylko pomaga ludziom na samym szczycie - powiedziała Clinton. - My podniesiemy podatki od najzamożniejszych! Bo tam są pieniądze! - oświadczyła.

 

Ostatnie zdanie Hillary było żartobliwą aluzją do legendarnej odpowiedzi gangstera Willie'ego Suttona na pytanie dziennikarza: dlaczego rabował banki? "Bo tam są pieniądze" - miał odpowiedzieć Sutton (choć potem twierdził, że reporter przekręcił jego słowa).

 

4 lata i 10 mln miejsc pracy

 

Clinton powiedziała, że realizacja programu Trumpa "wpędzi kraj w recesję". Powołała się na opinię niewymienionego z nazwiska ekonomisty, który oszacował, że plan republikańskiego kandydata spowoduje, iż gospodarka USA "straci 3,5 miliona miejsc pracy".

 

- Mój plan umożliwi stworzenie 10 milionów miejsc pracy w ciągu czterech lat - zapewniła po raz kolejny.

 

Jako dowód, że to osiągnie, Clinton przypomina zwykle, że jako senator z Nowego Jorku (2001-2009) przyczyniła się do rozwoju gospodarczego tego stanu.

 

Poniedziałkowy Washington Post podważył jednak wiarygodność tych obietnic, pisząc, że w czasie jej kadencji w stanie Nowy Jork panowała stagnacja na rynku pracy, a liczba miejsc pracy w przemyśle wytwórczym zmalała o 25 procent.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze