Rio: Brazylia ma pierwsze złoto

Sport
Rio: Brazylia ma pierwsze złoto
PAP/EPA/Facundo Arrizabalaga

Judoczka Rafaela Silva (57 kg), jako pierwsza reprezentantka Brazylii, zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Trzy lata temu w tym mieście triumfowała w mistrzostwach świata.

W poniedziałkowym finale Silva pokonała przez waza-ari Sumiyę Dorjsuren z Mongolii. Najbardziej zacięty pojedynek stoczyła w półfinale z wicemistrzynią olimpijską z Londynu Rumunką Coriną Caprioriu. Brazylijka zwyciężyła (waza-ari) w dogrywce po siedmiu minutach i pięciu sekundach.

 

W 2013 roku Silva wywalczyła złoty krążek MŚ również w Rio. Wtedy w decydującej walce okazała się lepsza od Amerykanki Marti Malloy.

Bez powodzenia w kategorii 57 kg rywalizowała w IO Arleta Podolak (Czarni Bytom). W eliminacjach przegrała w dogrywce z Tajwanką Lien Chen-Ling, która ostatecznie zajęła piąte miejsce.

 

Podczas DMŚ w 2014 roku w Czelabińsku Podolak pokonała Silvę, a bliska powtórzenia tego osiągnięcia była w lutym tego roku w Grand Slamie w Paryżu. Kilka sekund przed końcem konfrontacji we Francji wygrywała polska judoczka, ale chwila nieuwagi sprawiła, że zeszła z maty jako przegrana.

 

PAP

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze