Ropa drożeje, ale ciągle kosztuje poniżej 40 dol. za baryłkę

Biznes
Ropa drożeje, ale ciągle kosztuje poniżej 40 dol. za baryłkę
Polsat News
Zdjęcie ilustracyjne

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o niemal 1 procent, ale są poniżej 40 dolarów za baryłkę. Zapasy surowca w USA spadły w ub. tygodniu o 1,34 mln baryłek - wynika z danych niezależnego Amerykańskiego Instututu Paliw (API).

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 39,86 USD, po zwyżce o 35 centów, czyli 0,9 proc. W poniedziałek surowiec staniał poniżej 40 dolarów za baryłkę, po raz pierwszy od kwietnia 2016 r.

 

Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 17 centów i jest wyceniana po 41,97 USD za baryłkę.

 

We wtorek API podał, że zapasy ropy w ubiegłym tygodniu spadły o 1,34 mln baryłek, a analitycy oczekiwali spadku o 1,75 mln baryłek. Oficjalne dane na ten temat przedstawi jeszcze w środę amerykański Departament Energii (DoE).

 

Rekordowe ilości na rynku

 

Zapasy ropy są obecnie na najwyższym poziomie, jak na tę porę roku, od co najmniej 20 lat.

 

We wtorek ropa na NYMEX staniała o 55 centów do 39,51 USD za baryłkę, najniżej od 7 kwietnia. W poniedziałek zaś spadek notowań wyniósł ponad 3 proc.

 

Od swojego maksimum ceny, osiągniętego w czerwcu, ropa staniała już o ponad 20 procent. Analitycy Citigroup Inc.i Bank of America Merrill Lynch oceniają, że spadki cen ropy będą jednak krótkotrwałe.

 

PAP

pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze