Portugalczyk faworytem wśród kandydatów na sekretarza generalnego ONZ

Świat
Portugalczyk faworytem wśród kandydatów na sekretarza generalnego ONZ
Flickr/United States Mission Geneva/CC BY-ND 2.0

Antonio Guterres w pierwszym tajnym głosowaniu w Radzie Bezpieczeństwa wysunął się w czwartek na czoło wśród kandydatów na urząd sekretarza generalnego ONZ po Ban Ki Munie - ujawniły źródła dyplomatyczne. Poparło go 12 z 15 członków Rady.

Głosowanie miało charakter tajny, ale według doniesień agencyjnych był jedynym wśród kandydatów, przeciwko któremu nie padły głosy sprzeciwu.

 

Według agencji Reutera na drugim miejscu uplasował się były prezydent Słowenii Danilo Tuerk, a na trzecim Bułgarka Irina Bokowa, dyrektor generalna UNESCO.

 

Zwolennik reformy Rady Bezpieczeństwa

 

Guterres, były lider portugalskiej Partii Socjalistycznej i były Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR), jest zwolennikiem reformy Rady Bezpieczeństwa w celu zapewnienia jej "większej operatywności i skuteczności", ale nie ujawnia szczegółów zmian, jakich chciałby w jej działaniu.

 

67-letni Guterres wypowiada się przeciwko "fundamentalizmom religijnym", "klerykalizmom" i "nacjonalizmom", wskazując jednocześnie na ich społeczne i ekonomiczne przyczyny. Uważa interwencję zbrojną przeciwko Państwu Islamskiemu za konieczną, ale zarazem krytykuje politykę europejską w sprawie uchodźców.

 

Obecny sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun odchodzi ze stanowiska po pięcioletniej kadencji z końcem 2016 roku.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze