Namówili ofiarę, by wpłaciła 5 mln euro na walkę z terroryzmem

Polska
Namówili ofiarę, by wpłaciła 5 mln euro na walkę z terroryzmem
CBSP

Gdańskie Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło grupę przestępczą, która wyłudziła na terenie Niemiec i Francji blisko 7 mln euro. Jej najbardziej spektakularnym ekscesem, było nakłonienie jednego z pokrzywdzonych do wpłaty niemal 5 milionów euro na rzekomy rachunek bankowy ministerstwa obrony jednego z państw europejskich, pod pozorem finansowego wsparcia działalności antyterrorystycznej.

Zatrzymano dwóch Polaków i Francuza. Przestępcy stosowali hakerskie metody, podszywali się też pod inne osoby, w tym urzędników szukających środków na walkę z terroryzmem. Niemal całą wyłudzoną sumę odzyskano.

 

O efektach śledztwa prowadzonego przez CBŚP w Gdańsku, a nadzorowanego przez Pomorski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej, poinformował w poniedziałek Mariusz Marciniak - prokurator tej ostatniej jednostki odpowiedzialny za kontakty z mediami.

 

Podszywali się pod dyrektorów firm

 

Jak wyjaśnił, ofiarami grupy przestępczej padło kilku obywateli Francji i Niemiec, zarówno osób prywatnych, jak i pracowników różnych firm czy instytucji. W przypadku firm oraz instytucji oszuści kontaktowali się mailowo lub telefonicznie z ich pracownikami i - podszywając się np. pod dyrektora lub inną osobę faktycznie zatrudnioną w danej instytucji - „wydawali polecenie” wykonania przelewu na wskazany rachunek bankowy. Przelew taki miał być np. rzekomą zapłatą za jakiś towar lub usługi. Innym razem wyłudzone pieniądze miały być  np. lokatą w rzekome bankowe produkty inwestycyjne.

 

Jak wyjaśnił Marciniak, "skuteczność opisanej działalności przestępczej była determinowana bardzo profesjonalnym rozpoznaniem środowiska organizacji pod kątem panujących w nim procedur, jak również przez zastosowane narzędzia hakerskie".

 

Adresy mailowe, z których oszuści prowadzili korespondencję, do złudzenia przypominały rzeczywiste adresy firm i instytucji, za których przedstawicieli podawali się przestępcy. Rozmowy telefoniczne czy korespondencję mailową prowadziły w imieniu oszustów zawsze osoby świetnie posługujące się ojczystymi językami potencjalnych ofiar.

 

Pieniądze wypłacali w Polsce

 

Wyłudzone pieniądze trafiały m.in. do banku w Polsce, na rachunek zarządzany przez przestępców, skąd były natychmiast wypłacane w gotówce albo -  w ramach tzw. „prania brudnych pieniędzy”, przelewane na inne konta bankowe, w tym założone w banku działającym w jednym z dużych państw azjatyckich.

 

Zatrzymania odbywały się sukcesywnie od stycznia do czerwca br. na terenie Polski, ale dopiero teraz - ze względu na dobro śledztwa, prokuratura zdecydowała się poinformować o sprawie. Wszyscy trzej mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani.

 

Zdążyli wydać 80 tys. euro

 

Polscy prokuratorzy i policjanci współpracują w tej sprawie z niemieckimi i francuskimi organami ścigania, które prowadzą odrębne śledztwa w tej sprawie na terenie swoich krajów. W ramach postępowań śledczy będą m.in. ustalać, w jaki sposób przestępcy wybierali swoje potencjalne ofiary.

 

Podejrzanym przedstawiono zarzuty wyłudzenia 6,94 mln euro. Jednak - jak zaznaczył Marciniak, dzięki „zdecydowanym działaniom” organów ścigania, na różnych rachunkach bankowych udało się zabezpieczyć niemal całą wyłudzoną sumę. „Brakowało 80 tys. euro. Grupa wydała je na swoje potrzeby” - poinformował Marciniak.

 

Za zarzucane przestępstwa, podejrzanym grozi kara od 6 miesięcy do 15 lat pozbawienia wolności.

 

PAP

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze