We Francji świętowano 227. rocznicę zdobycia Bastylii

Świat
We Francji świętowano 227. rocznicę zdobycia Bastylii
PAP/EPA/Ian Langsdon

Tradycyjną paradę z okazji święta, uświetnił udział pododdziałów wojskowych z wszystkich krajów Unii Europejskiej, w tym Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego. W uroczystościach, oprócz polityków francuskich, udział wziął m.in. sekretarz stanu USA John Kerry.

14 lipca to największe święto we Francji. To właśnie wtedy w 1789 roku paryscy mieszczanie zdobyli Bastylię, co uznaje się za symboliczny początek Rewolucji Francuskiej.

 

Jak co roku, także i tym razem, Polami Elizejskimi w Paryżu przeszła uroczysta parada wojskowa. Wzięli w niej udział żołnierze z różnych krajów, m.in. z Australii i Nowej Zelandii, w tym reprezentacja Maorysów w tradycyjnych ubiorach.

Po raz pierwszy w defiladzie wzięli udział celnicy walczący z handlem bronią, narkotykami i przemytem imigrantów. Dalej szli strażnicy więzienni i saperzy z psami. Byli lotnicy, marynarze, piechota, Gwardia Republikańska i Legia Cudzoziemska, żandarmeria i policja.

 

4 lipca 1789 r., w czasie zamieszek rozpoczynających rewolucję francuską, zamek został zdobyty przez lud paryski a następnie zburzony.

 

 

 

 

bbc.com, cnn.com, france24.com

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze