Rocznica masakry w Srebrenicy. Pogrzeb 127 odnalezionych ofiar
Tysiące ludzi zebrało się w bośniackiej Srebrenicy by upamiętnić 21. rocznicę masowych egzekucji wykonanych na ponad 8 tysiącach muzułmańskich mężczyzn i chłopców. W poniedziałek rodziny nowo odnalezionych 127 ofiar pożegnały się z bliskimi. Zostaną oni pochowani obok innych osób znalezionych wcześniej w masowych grobach.
Najmłodsza nowo odnaleziona ofiara miała 14 lat. Najstarsza - 77.
Każdego roku eksperci medycyny sądowej odnajdują nowe ciała i szczątki. Te, zanim zostaną ponownie pochowane na specjalnym cmentarzu w Potoczari niedaleko Srebrenicy, są identyfikowane poprzez analizę DNA.
Największe ludobójstwo po II wojnie światowej
W czasie wojny w Bośni (1992-1995) od 12 do 16 lipca 1995 r. w okolicach miasta Srebrenica dokonano masowych egzekucji na około 8373 muzułmańskich mężczyznach i chłopcach przez paramilitarne oddziały Serbów. Masakra ta jest uznawana za największe ludobójstwo w Europie od czasów II wojny światowej.
11 lipca, w 1995 roku początek pięciodniowej masakry, jest w Bośni i Hercegowinie dniem żałoby narodowej.
Reuters odnotowuje, że większość Serbów, zarówno w Bośni, jak i w Serbii, kwestionuje uznanie masakry w Srebrenicy za ludobójstwo. W przeszłości przedstawiciele władz serbskich uczestniczyli w uroczystościach rocznicowych, ale w tym roku po raz pierwszy żadnego z nich nie było w Srebrenicy; rodziny ofiar uznały, że nie są mile widziani ci, którzy zaprzeczają, jakoby doszło tam do ludobójstwa.
Przewodniczący Prezydium Bośni i Hercegowiny Bakir Izetbegović, syn prezydenta BiH w czasie wojny, wezwał w poniedziałek Serbów do zaakceptowania faktów historycznych. "Akceptacja i uznanie prawdy to pierwszy krok ku prawdziwemu zaufaniu" - powiedział.
AP, PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Komentarze