Rocznica masakry w Srebrenicy. Pogrzeb 127 odnalezionych ofiar

Świat
Rocznica masakry w Srebrenicy. Pogrzeb 127 odnalezionych ofiar
Associated Press

Tysiące ludzi zebrało się w bośniackiej Srebrenicy by upamiętnić 21. rocznicę masowych egzekucji wykonanych na ponad 8 tysiącach muzułmańskich mężczyzn i chłopców. W poniedziałek rodziny nowo odnalezionych 127 ofiar pożegnały się z bliskimi. Zostaną oni pochowani obok innych osób znalezionych wcześniej w masowych grobach.

Najmłodsza nowo odnaleziona ofiara miała 14 lat. Najstarsza - 77.

 

Każdego roku eksperci medycyny sądowej odnajdują nowe ciała i szczątki. Te, zanim zostaną ponownie pochowane na specjalnym cmentarzu w Potoczari niedaleko Srebrenicy, są identyfikowane poprzez analizę DNA.

 

Największe ludobójstwo po II wojnie światowej

 

W czasie wojny w Bośni (1992-1995) od 12 do 16 lipca 1995 r. w okolicach miasta Srebrenica dokonano masowych egzekucji na około 8373 muzułmańskich mężczyznach i chłopcach przez paramilitarne oddziały Serbów. Masakra ta jest uznawana za największe ludobójstwo w Europie od czasów II wojny światowej.

 

11 lipca, w 1995 roku początek pięciodniowej masakry, jest w Bośni i Hercegowinie dniem żałoby narodowej.

 

Reuters odnotowuje, że większość Serbów, zarówno w Bośni, jak i w Serbii, kwestionuje uznanie masakry w Srebrenicy za ludobójstwo. W przeszłości przedstawiciele władz serbskich uczestniczyli w uroczystościach rocznicowych, ale w tym roku po raz pierwszy żadnego z nich nie było w Srebrenicy; rodziny ofiar uznały, że nie są mile widziani ci, którzy zaprzeczają, jakoby doszło tam do ludobójstwa.

 

Przewodniczący Prezydium Bośni i Hercegowiny Bakir Izetbegović, syn prezydenta BiH w czasie wojny, wezwał w poniedziałek Serbów do zaakceptowania faktów historycznych. "Akceptacja i uznanie prawdy to pierwszy krok ku prawdziwemu zaufaniu" - powiedział.

 

AP, PAP, polsatnews.pl

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze