"Cenne źródło energii". PGNiG chce odzyskiwać metan z kopalni
Wydobycie metanu z pokładów węgla podniesie bezpieczeństwo w kopalniach, ograniczy emisje CO2, a sam gaz będzie można sprzedać. Prezes PGNiG Piotr Woźniak podpisał w piątek aneks do porozumienia z Międzynarodowym Centrum Doskonałości w zakresie metanu z kopalń węgla.
Jak mówił szef PGNiG dzięki porozumieniu spółka staje się częścią eksperckiej instytucji, która działa pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych. Współpraca w ramach Centrum ma przyczynić się do rozwoju nowych metod odzyskiwania i gospodarczego wykorzystania metanu jako surowca energetycznego.
W USA i Kanadzie metan daje zarobić
Metan zawarty jest w gazach kopalnianych (coal mine methane - CMM) i w pokładach węgla (coal-bed methane - CBM). W przypadku CMM gaz uwalniany w trakcie wydobycia węgla jest ujmowany pod ziemią lub z powietrza wentylacyjnego. W przypadku CBM metan zawarty w pokładach węgla pozyskuje się od powierzchni np. technologią szczelinowania hydraulicznego w otworach wiertniczych.
Metan jest głównym składnikiem gazu ziemnego. W Polsce zasoby gazu ziemnego (dane na 2014 r.) wynoszą 127,5 mld m. sześc. - obejmują też one metan w pokładach węgla kamiennego (Coal Bed Metane - CBM) na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. W ostatnich latach metan pozyskiwany na skalę przemysłową z kopalń węgla kamiennego stał się ważnym źródłem energii m.in. w USA, Kanadzie.
Jesienią 2016 r. PGNiG wraz z Państwowym Instytutem Geologicznym rozpoczyna testowanie nowatorskiej metody wydobycia metanu z pokładów węgla kamiennego (CBM) w nieczynnej kopalni w Gilowicach na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. PGNiG wykorzysta tam swoje doświadczenia z zabiegów stymulacji poprzez hydrauliczne szczelinowanie, które wykonywało już w ramach prac związanych z poszukiwaniem gazu z formacji łupkowych. W przyszłym tygodniu rozpoczną się tam pierwsze odwierty.
- Metan to cenne źródło energii, które w dużej części marnujemy przy eksploatacji kopalń węgla kamiennego. Jego odzyskiwanie powinno być na znacznie wyższym poziomie. Współpraca z Międzynarodowym Centrum Doskonałości pozwoli na rozwój nowych technologii, na zwiększenie efektywności odmetanowania kopalń, ale także na pozyskiwanie metanu z pokładów węgla - powiedział Woźniak.
Zwiększy bezpieczeństwo górników
Woźniak zauważył, że polskie górnictwo ze względu na występowanie znacznej ilości metanu w złożach, działa w stanie "podwyższonego ryzyka", a to z kolei wpływa nie tylko na bezpieczeństwo pracy w kopalniach, ale też na ich rentowność.
- Gdyby udało się naszą metodą odmetanować te pokłady przed ich eksploatacją z powierzchni ziemi, to wtedy zagrożenie metanowe może spaść, wzrośnie bezpieczeństwo operacji dołowych i wzrośnie rentowność. Z odzyskanego gazu można zrobić, normalny codzienny użytek i dopuścić go do obrotu gospodarczego, czyli sprzedać - powiedział.
Jak mówił prezes PGNiG, poprzednie próby wydobycia metanu w Polsce, które podejmowały Amoco Poland, Electrogas Ventures, PolTex Methane, Metanel, McCormick Energy Project upadły, ze względu na brak odpowiednich technologii, które pojawiły się wraz z rozwojem wydobycia gazu z łupków.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze