"FT": Zachód musi zdać egzamin, jakim jest szczyt NATO w Warszawie

Świat
"FT": Zachód musi zdać egzamin, jakim jest szczyt NATO w Warszawie
Pixabay/kaboompics

Po tym jak Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z Unii Europejskiej, państwa członkowskie NATO muszą wysłać sygnał jedności i siły podczas rozpoczynającego się w tym tygodniu szczytu NATO w Warszawie - podkreśla w poniedziałek dziennik "Financial Times".

Londyński dziennik w komentarzu redakcyjnym zwraca uwagę, że rozpoczynający się 8 lipca szczyt Sojuszu "od dawna zapowiadał się jako niezwykle ważny ze względu na ostatnio pogorszające się stosunki z Rosją".

 

"Teraz, po decyzji o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, szczyt w Warszawie zapowiada się jako kluczowy test spójności zachodniego sojuszu (...)" - ocenia "FT", dodając, że w stolicy Polski państwa Zachodu muszą podjąć decyzje, które "wzmocnią zachodni potencjał odstraszania Rosji".

 

Odpowiedź na rosyjską interwencję na Ukrainie

 

Brytyjski dziennik przypomina także, że podczas obrad w Warszawie państwa członkowskie Sojuszu mają potwierdzić rozmieszczenie w Polsce i krajach bałtyckich czterech międzynarodowych batalionów, a także sprzętu wojskowego, takiego jak czołgi czy artyleria. Ma to być odpowiedź NATO na rosyjską interwencję na Ukrainie - dodaje "FT".

 

Dziennik ocenia, że obecność sił NATO w tej części Europy ma być sygnałem nie tylko dla Moskwy, ale także dla samego Zachodu - przez "wysyłanie komunikatu, że jeżeli Rosjanie zaatakowaliby, wtedy oznaczałoby to ich zaangażowanie w pełnowymiarowy konflikt z całym Sojuszem".

 

Szczególnie, że w ostatnim czasie Rosjanie zaczęli wzmacniać swoje siły zbrojne w obwodzie kaliningradzkim, rozmieszczając tam m.in. pociski rakietowe zdolne do przenoszenia głowic atomowych - przypomina dziennik.

 

Co powie Cameron?

 

"Spotkanie w Warszawie i jego konsekwencje będą poważnym testem dla nerwów zachodniego Sojuszu" - ocenia "FT".

 

Dziennik zwraca także uwagę na istotną rolę, jaką ma do odegrania na szczycie premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Według "FT" Londyn powinien w obliczu Brexitu zademonstrować, że "jest gotów wnieść swój wkład w obronę Zachodu".

 

Swoją determinację do obrony członków NATO powinny też wykazać Niemcy i Stany Zjednoczone - dodaje londyński dziennik.

 

Podsumowuje, że w obliczu obecnej niepewności wynikającej chociażby z decyzji o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty i zbliżających się w Europie zmian politycznych, szczyt NATO w Warszawie musi "być demonstracją jedności, spójności i pewności siebie Zachodu".

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze