Nożownik zaatakował 16-latkę podczas Parady Równości. Sąd skazał go na dożywocie

Świat
Nożownik zaatakował 16-latkę podczas Parady Równości. Sąd skazał go na dożywocie
Flickr.com/Niv Singer/CC BY-SA 2.0

Ortodoksyjny żyd, który na ubiegłorocznej paradzie Gay Pride w Jerozolimie zabił nożem 16-letnią uczestniczkę, a kilka osób zranił, został w niedzielę skazany przez izraelski sąd na karę dożywotniego więzienia.

Czyn Jiszaja Szlisela odbił się szerokim echem w Izraelu, bowiem został on skazany na karę 12 lat więzienia za podobny atak w Jerozolimie w 2005 roku, kiedy ranił trzy osoby. Wyszedł na wolność wcześniej za dobre sprawowanie kilka tygodni przed paradą, na której zaatakował ponownie.

 

Występując na procesie Szlisel mówił, że był wykonawcą woli Boga; nie wyraził skruchy.

 

Poza wyrokiem dożywocia dostał on też wyrok 30 lat więzienia za usiłowanie zabójstwa oraz karę grzywny ponad 2 mln szekli (478 tys. euro).

 

Krytyka służb podczas marszu

 

Po zeszłorocznym ataku w Izraelu podniosły się głosy krytyki w związku z niewystarczającymi policyjnymi środkami bezpieczeństwa podczas marszu, który odbywał się w centrum Jerozolimy.

 

Podkreślano zwłaszcza, że policjanci nie zdołali powstrzymać Szlisela z dala od parady, choć mieli takie zadanie. Wobec odpowiedzialnych za to policjantów wyciągnięto sankcje dyscyplinarne.

 

Region wrogi homoseksualistom

 

Doroczna parada Gay Pride w Jerozolimie jest powodem napięć w izraelskim społeczeństwie pomiędzy świecką większością i religijnie ultraortodoksyjną mniejszością. Ta ostatnia sprzeciwia się publicznemu manifestowaniu homoseksualizmu. Natomiast barwne parady w Tel Awiwie nie wywołują kontrowersji i przyciągają wielu turystów z różnych krajów świata.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze