Uzgodniono rozejm w Aleppo

Świat
Uzgodniono rozejm w Aleppo
PAP/EPA/Mohammed Badra

Strony konfliktu syryjskiego zgodziły się na 48-godzinne zawieszenie broni w Aleppo na północnym zachodzie Syrii - poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony. W ostatnich dniach w okolicach Aleppo i w samym mieście toczyły się zacięte walki między siłami reżimu prezydenta Asada, wspieranymi przez rosyjskie lotnictwo a rebeliantami, głównie dżihadystami z powiązanego z Al-Kaidą Frontu al-Nusra.

Rozejm miał wejść w życie w nocy ze środy na czwartek i - jak poinformowała strona rosyjska - służyć "ustabilizowaniu sytuacji" w Aleppo. Departament Stanu USA potwierdził zawarcie porozumienia w sprawie przerwania walk.

 

Rosja podała informację o rozejmie kilka godzin po tym, jak szef dyplomacji USA John Kerry ostrzegł Moskwę i syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada przed naruszaniem zawieszenia broni w Syrii i zarzucił im selektywne wdrażanie umowy o "wstrzymaniu wrogości”.

 

Porozumienie o zawieszeniu broni, wynegocjowane przez Waszyngton i Moskwę pod koniec lutego, jest regularnie naruszane od końca kwietnia. Na początku czerwca Asad zapowiedział odbicie "każdego centymetra" kraju, oddalając szanse na trwały rozejm.

 

PAP

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze