Opłata RTV od latarń i wind w stolicy - alarmuje wiceprezydent Warszawy

Polska
Opłata RTV od latarń i wind w stolicy - alarmuje wiceprezydent Warszawy
Pixabay.com

Zastępca prezydent Warszawy, Jacek Wojciechowicz, napisał list do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, w którym prosi, by ten zwrócił uwagę, że projekt ustawy o składce audiowizualnej procedowany w Komisji Kultury i Środków Przekazu, może kosztować sam warszawski Zarząd Dróg Miejskich nawet pół miliona złotych rocznie.

"Szczegółowa analiza jego zapisów doprowadziła mnie do konstatacji, że to szeroko rozumiany samorząd terytorialny, w tym. M.
St. Warszawa, będzie głównym płatnikiem składki audiowizualnej" - napisał w piśmie do Kuchcińskiego Wojciechowicz.

 

Zastępcy Hanny Gronkiewicz-Waltz chodzi o nakładany w artykule 5 projektu ustawy obowiązek zapłaty składki od każdego punktu poboru energii elektrycznej. Składkę audiowizualną w wysokości 15 zł miesięcznie pobieraną z rachunkiem za prąd, zgodnie z projektem ustawy złożonym przez PiS, zapłacić mielibyśmy już od 1 stycznia 2017 r. Zwolnienia z opłat mają objąć osoby po 75 r. życia, niepełnosprawnych oraz ubogich.

 

Narodowa telewizja pod latarnią

 

Zdaniem Jacka Wojciechowicza skutkować to będzie tym, że "działający w imieniu i na rzecz Prezydenta m.st. Warszawy Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie będzie płatnikiem składek audiowizualnych za blisko 2 tys. punktów poboru zasilających oświetlenie uliczne, ponad 320 punktów poboru zasilających sygnalizacje świetlne oraz kilkaset innych punktów poboru (windy, przepompownie, itp.) w Warszawie".

 

Jak zaznaczył, podobne problemy "w różnej skali dotyczyć będą również spółek miejskich np. Tramwaje Warszawskie, Metro Warszawskie". Jego zdaniem podobne problemy dotkną również inne samorządy, nie tylko pełniące funkcje zarządców dróg.

 

Gigantyczne rachunki wystawione Warszawie

 

Skoro, jak zauważył, wysokość składki audiowizualnej ma wynosić 15 złotych, to biorąc pod uwagę liczbę punktów poboru energii elektrycznej w Warszawie - "wartość składki płacona przez jednostki podległe Prezydentowi m.st. Warszawa od infrastruktury drogowo-torowej może sięgać nawet 100 tys. złotych miesięcznie".

 

Zaś roczna składka płacona wyłącznie przez Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie wyniesie blisko pół miliona złotych.

 

 

"Nie ma możliwości korzystania z urządzeń przekazującyh obraz"

 

W związku z przytoczonymi w piśmie danymi, Jacek Wojciechowicz zwrócił się do Marka Kuchcińskiego o "włączenie do prac nad projektem również przedstawicieli samorządu terytorialnego i zwrócenie uwagi na konieczność dokonania zmian w projekcie eliminujących przedstawiony przykład nałożenia obowiązku wnoszenia składki audiowizualnej od punktów poboru, w których nie ma możliwości korzystania z urządzeń przekazujących obraz lub dźwięk nadawany przez media narodowe".

 

polsatnews.pl

jak/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze