"Europa traci wiarę w swoje marzenia i siły". List byłych polskich prezydentów do narodów UE
Przesłanie solidarności do narodów Unii Europejskiej skierowali w rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku byli prezydenci i byli opozycjoniści. "Z niepokojem obserwujemy dziś jak Europa traci wiarę w swoje marzenia i siły. Uwierzmy, że i dzisiaj, tak jak wtedy - wszystko zależy od nas" - apelują w dokumencie.
W przesłaniu wezwano wszystkich Europejczyków do solidarności. Podpisali się pod nim byli prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, były premier Włodzimierz Cimoszewicz, byli ministrowie spraw zagranicznych: Andrzej Olechowski, Radosław Sikorski oraz działacze solidarnościowej opozycji: Grażyna Staniszewska, Władysław Frasyniuk, Bogdan Lis i Jerzy Stępień – były prezes Trybunału Konstytucyjnego.
"4 czerwca 1989 roku spełniło się marzenie Polaków oraz narodów Europy Środkowo-Wschodniej. Po długiej i upartej walce odzyskaliśmy wolność i możliwość dołączenia do innych wolnych Europejczyków budujących wspólną przyszłość naszego kontynentu" - podkreślono w przesłaniu.
"4 czerwca 1989 roku byliśmy pełni wiary w dobrą, wspólną przyszłość. Byliśmy pewni naszych sił i możliwości, dumni, że to nasze pokolenie przezwyciężyło tragiczne dziedzictwo wojny i podległości" - zaznaczyli sygnatariusze listu.
"W miejsce obalonych murów wyrastają nowe"
Autorzy listu podkreślili, że z niepokojem obserwują jak dzisiejsza Europa traci wiarę w swoje marzenia i siły. "W społeczeństwach narasta obawa przed obcymi. Ludzie, zwłaszcza młodzi boją się o przyszłość i bezpieczeństwo. Powraca widmo militarnej agresji ze strony imperialistycznej Rosji" - ocenili.
"W miejsce obalonych murów wyrastają nowe. Zagrożone są jedność Unii i jej fundament: solidarność. Obawy obywateli wykorzystują populistyczni i nacjonalistyczni politycy. Rozniecając strach i składając puste obietnice partie skrajne sięgają po władzę" - zapisali w przesłaniu.
Zdaniem autorów dokumentu tylko zjednoczona i zintegrowana Europa ma szanse uczestniczyć w trudnych procesach zachodzących we współczesnym świecie. "Osobno, rozbici, staniemy się skansenem a nie kontynentem rozwoju i nadziei" - uważają.
"My, Europejczycy, musimy przebudzić się z letargu! Brońmy naszych wartości, naszej ojczyzny, wspólnej Europy!" - wezwali. "Do tego potrzeba nam solidarności" - dodali.
Dziedzictwo "Solidarności"
Jego sygnatariusze zaznaczyli, że I Zjazd NSZZ "Solidarność" we wrześniu 1981 roku zwrócił się w historycznym „Apelu do narodów Europy Środkowej i Wschodniej” z przesłaniem nadziei we wspólne zwycięstwo. "Wówczas wydawało się, że słowa o wolności i prawach obywatelskich to mrzonki. Ale jakże szybko niemożliwe stało się rzeczywistością" - przypomnieli.
"Uwierzmy, że i dzisiaj, tak jak wtedy - wszystko zależy od nas" - przekonują sygnatariusze. "Dlatego z placów i ulic, na których rodziła się Solidarność, raz jeszcze wzywamy wszystkich Europejczyków do solidarności" - napisano w przesłaniu.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze