Rada Bezpieczeństwa ONZ zdecydowanie potępiła niedawne próby rakietowe Korei Północnej

Świat
Rada Bezpieczeństwa ONZ zdecydowanie potępiła niedawne próby rakietowe Korei Północnej
Pocisk balistyczny podczas parady w Korei Północnej, zdjęcie archiwalne, Fot. PAP/EPA/KCNA

Rada Bezpieczeństwa ONZ określiła niedawno próby rakietowe Korei Północnej "poważnym pogwałceniem" rezolucji zakazujących takich działań. W oświadczeniu zaznaczono, że przeprowadzone 31 maja, 27 maja oraz 28 kwietnia nieudane próby rakietowe sprzyjają rozwijaniu przez Pjongjang systemów przenoszenia broni jądrowej oraz zwiększaniu napięcia na arenie międzynarodowej.

Rada Bezpieczeństwa ponownie zażądała od Korei Północnej zaprzestania prób z bronią jądrową oraz testów z rakietami balistycznymi i zaapelowała o przestrzeganie rezolucji.


Ostatnią nieudaną próbę wystrzelenia rakiety balistycznej średniego zasięgu Pjongjang przeprowadził we wtorek. Jak oceniła wówczas Associated Press, rakieta tego typu mogłaby teoretycznie dosięgnąć np. amerykańskich baz w Azji i na Pacyfiku. Działanie to spotkało się z ostrą krytyką ze strony Pentagonu.


Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zdecydowanie zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

 

Korea Południowa z aprobatą odniosła się do sankcji

 

Wiadomość o sankcjach USA wobec Korei Północnej zadowoleniem przyjęła Korea Południowa. - Rząd południowokoreański wysoko ceni środki podjęte przez USA - zaznaczono w oświadczeniu południowokoreańskiego MSZ.

 

Zdaniem Seulu decyzja ta odzwierciedla silną wolę Stanów Zjednoczonych do całkowitego wdrożenia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2270, aby poskromić nuklearne ambicje Pjongjangu i nałożyć poważne sankcje na ten kraj.

 

Podkreślono również, że rząd Korei Południowej ściśle współpracuje ze społecznością międzynarodową i będzie w dalszym ciągu wywierać nacisk na północnego sąsiada, by w ten sposób "utorować drogę ku jego całkowitemu rozbrojeniu jądrowemu".

 

W środę USA ogłosiły decyzję o podjęciu kroków mających doprowadzić do uznania Korei Północnej za ośrodek prania pieniędzy i radykalnie ograniczających możliwość przeprowadzania transakcji finansowych z tym krajem

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze