Departament Stanu USA ostrzega przed atakami terrorystycznymi w Europie

Świat
Departament Stanu USA ostrzega przed atakami terrorystycznymi w Europie
Flickr.com/U.S. Department of State

Departament Stanu USA ostrzegł we wtorek wybierających się za granicę Amerykanów przed zwiększonym zagrożeniem terrorystycznym w Europie. Zastrzegł jednak, że nie ma żadnych konkretnych informacji dotyczących zagrożeń dla Euro 2016 i Światowych Dni Młodzieży.

BBC cytuje oświadczenie Amerykanów, którzy zwracają uwagę na to, że "duża liczba turystów odwiedzających Europę w miesiącach letnich" może sprawić, że terroryści właśnie w tym okresie się uaktywnią. "Ostrzegamy obywateli USA przed potencjalnymi atakami terrorystycznymi w całej Europie" - głosi wydany przez Departament Stanu komunikat. Alert ten obowiązywać ma do 31 sierpnia 2016 roku.

 

Departament przypomina na swych stronach, że we Francji odbędą się mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2016 i "stadiony, strefy kibica" oraz "inne miejsca związane z tymi wydarzeniami lub ich obsługą medialną" mogą być celem zamachów, tak jak i inne imprezy sportowe.

 

Zwraca też uwagę, że Światowe Dni Młodzieży przyciągną do Polski między 26 a 31 lipca około 2,5 mln wiernych i ze względu na nadzwyczajne środki bezpieczeństwa podjęte przez polskie władze amerykańscy turyści powinni być przygotowani na częste i skrupulatne kontrole.

 

Nieco później we wtorek Departament Stanu podkreślił, że nie ma żadnych informacji dotyczących "konkretnych, wiarygodnych zagrożeń dla europejskich mistrzostw piłki nożnej, Tour de France czy katolickich Dni Młodzieży".

 

We wcześniejszym komunikacie ostrzegał, że celem ataków mogą być atrakcje turystyczne, centra handlowe, restauracje i środki transportu. Wskazywał, że wielkie tłumy turystów, jakie w miesiącach letnich będą zwiedzać Europę, mogą stanowić atrakcyjne cele dla "terrorystów planujących ataki w miejscach publicznych, zwłaszcza podczas dużych wydarzeń".

   

BBC, PAP

jak/mr/prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze