Kompania Piwowarska zmieni właściciela. To skutek zgody KE na światową piwną megafuzję

Biznes
Kompania Piwowarska zmieni właściciela. To skutek zgody KE na światową piwną megafuzję
Kompania Piwowarska

Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie browaru SABMiller, do którego należy Kompania Piwowarska, przez największą firmę browarniczą na świecie Anheuser-Busch InBev. Warunkiem jest jednak sprzedanie browarów w Europie przez SABMillera.

Komisja Europejska  miała obawy, iż transakcja, jeśli doszłaby do skutku w formule zgłoszonej do zatwierdzenia, mogłaby doprowadzić do monopolistycznego wzrostu ceny piwa w państwach UE, gdzie SABMiller działa.

 

- Europejczycy kupują rocznie piwo o wartości 125 mld euro, więc nawet niewielki wzrost cen mógłby przynieść poważne szkody dla konsumentów. Dlatego było bardzo ważne, abyśmy byli pewni, że przejęcie SABMillera przez AB InBev nie zmniejszy konkurencji na europejskim rynku piwa - stwierdziła unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

 

SABMiller jest właścicielem takich marek jak Miller, Pilsner Urquell, czy Grolsch. W Polsce częścią SABMillera jest Kompania Piwowarska produkująca m.in. Lecha, Tyskie, Żubra czy Dębowe. Natomiast brazylijsko-belgijski AB InBev, sprzedaje m.in. Coronę, Stellę Artois i Budweisera.

 

Fuzja pod warunkiem sprzedaży części biznesu

 

Warta 106 mld dolarów (ok 400 mld zł ) fuzja stworzy światowego giganta browarniczego, do którego trafiłoby niemal połowa zysków tego przemysłu na świecie. Jednak Komisja Europejska zgodziła się na transakcję, ale tylko jeśli SABMiller sprzeda swój biznes piwowarski w kilku krajach europejskich.

 

AB InBev od początku zapowiadał, że sprzedane zostaną części SAB Millera we Francji, Włoszech, Holandii i Wielkiej Brytanii. Ofertę kupna tych udziałów złożyła już japońska grupa Asahi. KE chce, by poza tym sprzedane zostały tez browary w Czechach, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i Słowacji, co zostało potwierdzone przez AB InBev.

 

Kompania Piwowarska ma ok 40 proc. udziału w rynku piwnym w Polsce,  największą jego część; zatrudnia ponad 3 tys. osób.

 

1 mld funtów przy okazji zarobiła rodzina Kulczyków

 

3 proc. akcji SABMiller, należało do niedawna do rodziny Kulczyków. Firma Kulczyk Investments sprzedała miesiąc temu połowę tych udziałów, dokładnie 24 mln akcji spółki SABMiller. Wartość transakcji to około 1 mld funtów, czyli ponad 5,5 mld zł.

 

Prawdopodobnie także druga połowa pakietu akcji rodziny Kulczyków też  zostanie sprzedana. W połowie ubiegłego roku Kulczyk Investments w ramach nowej strategii podkreślał, że skupi się 4 obszarach biznesowych: chemii, infrastrukturze, energetyce i nowych technologiach.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze