Kijowski o TK: żaden inny sąd nie może nas bronić przed zakusami większości parlamentarnej

Polska
Kijowski o TK: żaden inny sąd nie może nas bronić przed zakusami większości parlamentarnej
Polsat News

- Wiele mówimy o ustawie o Trybunale Konstytucyjnym, o konflikcie i problemach związanych z zaprzysiężeniem, oraz publikowaniem wyroku. Tak naprawdę chodzi jednak o prawa nas wszystkich i wolności nas wszystkich, które zapisane są w konstytucji i na straży, których stoi Trybunał Konstytucyjny - powiedział podczas niedzielnego briefingu lider KOD Mateusz Kijowski.

- Jeżeli Sejm uchwala ustawy, które są sprzeczne z konstytucją, zagrażają obywatelom, naszej wolności, prywatności i prawu do wolnego słowa, to są to prawa, których może bronić wyłącznie Trybunał Konstytucyjny - stwierdził Kijowski.

 

- Żaden inny sąd w Polsce nie może bronić nas obywateli, przed zakusami większości parlamentarnej, dlatego tak istotne jest to, by konflikt wokół TK został rozstrzygnięty, a Trybunał mógł znów skutecznie działać i występować w obronie obywateli - dodał.

 

KOD jedzie do Brukseli

 

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska dała Polsce czas do poniedziałku na podjęcie działań zmierzających do usunięcia zastrzeżeń dotyczących Trybunału Konstytucyjnego.

 

Lider KOD poinformował, że podczas odczytania stanowiska KE w Brukseli, "delegacja Komitetu Obrony Demokracji na miejscu wysłucha ogłoszenia tej opinii". -  Będziemy też spotykać się z ważnymi przedstawicielami UE w sprawie rozstrzygnięcia konfliktu - przyznał.

 

- Nie możemy zapominać, że KOD jako reprezentant obywateli przedstawił obywatelski projekt ustawy o TK. Ten projekt został przyjęty do procedowania w Sejmie i jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich problemów, które generują tą konfliktową sytuację - podsumował.

 

Polsat News

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze