PiS chce uchwały w sprawie obrony suwerenności Polski

Polska
PiS chce uchwały w sprawie obrony suwerenności Polski
Polsat News

- W imieniu klubu PiS składam wniosek o przyjęcie uchwały ws. obrony suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej i praw Polaków - poinformował w Sejmie poseł tego ugrupowania Maciej Małecki.

Cytując projekt uchwały wskazywał, że "Rzeczpospolita Polska zgodnie z konstytucją jest demokratycznym państwem prawa". Zaznaczył jednak, że w ostatnim czasie podejmowane są próby naruszenia suwerenności naszego państwa, "podważające jednocześnie zasady demokracji, porządek prawny i spokój społeczny w Polsce".

 

- Pretekstem do takich działań jest sprawa sporu politycznego o Trybunał Konstytucyjny - cytował treść projektu uchwały.

 

Przeczytaj cały tekst uchwały.

 

"Przepisy przyjęte przez Sejm RP określające status i funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego nie mają negatywnego wpływu na ochronę praw i wolności obywatelskich w Polsce" - napisano. "Sejm RP stwierdza, że prawa i wolności obywatelskie w Polsce nie są zagrożone, a TK może realizować swoje zadania ustrojowe - napisano dalej w projekcie uchwały.

 

Podkreślono w nim, że nowe rozwiązania prawne w odniesieniu do TK mogą być ustanowione jedynie w wyniku dialogu prowadzonego w Sejmie RP. - Większość parlamentarna jest gotowa do poszukiwania takiego kompromisu we współpracy ze stronnictwami opozycyjnymi - cytował poseł projekt uchwały.

 

"Obowiązkiem rządu jest obrona interesu narodowego i ładu konstytucyjnego"

 

W projekcie zapisano ponadto, że w instytucjach unijnych podejmowane są próby narzucenia Polsce decyzji ws. emigrantów, którzy przybyli do Europy. "Zapowiadane decyzje rozwiązania tego problemu nie mają podstaw w prawie europejskim i naruszają suwerenność naszego państwa, wartości europejskie. (...). Niosą także zagrożenie dla ładu społecznego w Polsce, bezpieczeństwa jej obywateli oraz dziedzictwa cywilizacyjnego i tożsamości narodowej" - napisano w proponowanej uchwale.

 

- Sejm RP wzywa rząd do przeciwstawienia się wszelkim działaniom przeciw suwerenności państwa oraz stwierdza, że obowiązkiem rządu jest obrona interesu narodowego i ładu konstytucyjnego Rzeczypospolitej - cytował projekt uchwały poseł PiS.

 

Zabierając głos podczas debaty dot. informacji rządu ws. komunikatu KE o sytuacji w Polsce poseł PiS mówił, że "biało-czerwona drużyna dobrej zmiany od pół roku realizuje obietnice wyborcze złożone Polakom w kampanii". - W tym czasie opozycja odrzuca demokratyczny wybór Polaków, nie uznaje wyniku wyborów i robi wszystko, aby zniszczyć wizerunek Polski na arenie międzynarodowej- zaznaczył poseł PiS.

 

Małecki do opozycji: Polacy zamknęli wam darmowy bufet

 

- Tak zwani liderzy opozycji objeżdżają europejskie stolice i składają donosy na demokratycznie wybrany polski rząd - podkreślił. Zarzucił szefowi PO Grzegorzowi Schetynie, że "posuwa się do stwierdzeń, że to jego partia przejmuje reprezentowanie Polski za granicą".

 

- Polacy dali wam czerwoną kartkę w wyborach i zamknęli wam darmowy bufet. Wtedy zamiast wziąć się do pracy zaczęliście skarżyć na Polskę w obcych krajach - mówił Małecki.

 

Apelował też do opozycji, by zapomniała o swojej niechęci do demokratycznego wyboru Polaków i zgodziła się na dialog w sprawie rozwiązania kryzysu wokół TK, dla dobra Polski.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze