"Biało-Czerwone Iskry" nad krakowskimi Błoniami. Tak rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży

Polska
"Biało-Czerwone Iskry" nad krakowskimi Błoniami. Tak rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży
bialoczerwoneiskry.eu fot. Mariusz Adamski

Budowa czterech tymczasowych przepraw, sprawdzenie 240 ha terenu przez saperów, zabezpieczenie medyczne i zapewnienie noclegu dla pielgrzymów - to część działań wojska na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Organizatorów wesprze kilka tysięcy żołnierzy.

Jak poinformował ppłk Marek Pietrzak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, wsparcie organizacyjne wizyty papieża Franciszka i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie jest - obok ćwiczenia Anakonda-16 i zabezpieczenia szczytu NATO - jednym z głównych zadań stojących w tym roku przed tym dowództwem.

 

W przedsięwzięcia związane z ŚDM w szczytowym momencie zaangażowanych będzie kilka tysięcy żołnierzy.

 

W drugiej połowie czerwca ma zostać zakończona budowa czterech tymczasowych mostów na rzekach Zabawka, Serafa oraz dwóch na rzece Drwina. Mają one służyć ewakuacji i bezpiecznemu przemieszczaniu się uczestników między sektorami. Będą to cztery mosty składane typu DMS-65 o łącznej długości ponad 300 metrów i szerokości od 4 do 26 metrów. Budowa przepraw już trwa.

 

Żołnierze "przeczeszą" Campus Misericordiae

 

Wojsko sprawdzi także ok. 240 hektarów terenu Campusu Misericordiae powstającego w Brzegach pod Wieliczką pod kątem występowania wybuchowych i niebezpiecznych przedmiotów. Zadanie to zostanie zrealizowane na przełomie czerwca i lipca.

 

Ponadto wojskowi zapewnią na czas ŚDM trzy maszty oświetleniowe wraz z obsługą i agregatami prądotwórczymi oraz wydzielą trzy kontenerowe zestawy prądotwórcze wraz z obsługą.

 

Oddzielny rozdział będą stanowiły działania, jakie wojsko podejmie dla zabezpieczenia medycznego ŚDM. W razie potrzeby żołnierze będą mogli pomóc zarówno cudzoziemcom, jak i polskim obywatelom. W sztabie medycznym ŚDM znajdzie się wojskowy koordynator.

 

Dwa wojskowe śmigłowce ratownicze zostaną wydzielone do zabezpieczenia najważniejszych uczestników ŚDM. W skład zgrupowania medycznego wejdą też dwa samoloty C-295M z bazy w podkrakowskich Balicach. Jeden będzie w konfiguracji z dwoma stanowiskami do intensywnej opieki medycznej oraz pięcioma noszami, drugi - z 24 noszami.

 

Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych

 

W Balicach ma zostać rozwinięta także wojskowa medyczna jednostka ewakuacyjna z 50 łóżkami szpitalnymi w zestawach kontenerowo-namiotowych. Będzie tam można leczyć i podtrzymywać funkcje życiowe pacjentów przygotowywanych do ewakuacji samolotami. Do ewentualnego wsparcia ewakuacji z krakowski szpitali do Balic będzie gotowych 20 karetek, każda z czterema noszami. Wszystko to po to, by zapewnić funkcjonowanie mostu powietrznego z Krakowa do szpitali w innych województwach.

 

Ponadto, Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych wydzieli na potrzeby ŚDM grupę zadaniową odpowiedzialną za reagowanie i wsparcie służb cywilnych w razie zagrożenia epidemiologicznego itp.

 

Oprócz tego jednostki podległe dowództwu generalnemu rozstawią w miejscach wskazanych przez organizatorów 5 tys. namiotów wieloosobowych oraz 5 tys. łóżek polowych, dostarczą 5 tys. materacy i 750 łóżek składanych z materacami. Do dostarczania wody pitnej będzie wydzielonych 10 cystern o pojemności 10 tys. litrów każda wraz z obsługą na dwie zmiany. Wojsko dostarczy też tysiąc lekkich noszy brezentowych.

 

Suchy prowiant dla pielgrzymów

 

360 żołnierzy będzie wspierać służby podczas ŚDM w zakresie kierowania ruchem, kolejnych 200 będzie pracowało w 10 punktach wydawania suchego prowiantu 30 lipca, podczas czuwania na Campus Misericordiae. Ponadto 100 żołnierzy będzie pomagało przy budowie tymczasowej infrastruktury, a 150 - wesprze policję przy wygradzaniu sektorów.

 

W koszarach w Krakowie zamieszka ponad 300 osób cywilnego personelu medycznego i znajdzie się tam miejsce dla 140 pojazdów sanitarnych.

 

- W dniu inauguracji Światowych Dni Młodzieży zespół akrobacyjny Biało - Czerwone Iskry wykona przelot nad krakowskimi Błoniami - poinformował ppłk Pietrzak.

 

Zastrzegł, że do wojska wciąż napływają kolejne zgłoszenia od organizatorów i lista działań wojska przy ŚDM nie jest zamknięta.

 

 

Wzmocnienie systemu obrony powietrznej

 

Jak już informowano wcześniej, wojsko zajmie się również wzmocnieniem systemu obrony powietrznej w związku z ŚDM.

 

Najbardziej zaangażowane w organizacjęŚDM jednostki wojskowe to: 6 Brygada Powietrznodesantowa z Krakowa, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, 25 Brygada Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, 2 Pułk Inżynieryjny z Kazunia, 10 Brygada Logistyczna z Opola, 35 Wojskowy Oddział Gospodarczy, 3 Rejonowa Baza Logistyczna, 5 batalion dowodzenia ze składu 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia, Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych, 41 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego oraz 1 i 8 Baza Lotnictwa Transportowego.

 

W roli pielgrzymów w ŚDM weźmie udział 750 żołnierzy z Polski i zagranicy. Organizatorem pielgrzymki jest Ordynariat Polowy.

 

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek. W Campusie Misericordiae utworzonym w Brzegach k. Wieliczki planowane jest 30 lipca modlitewne czuwanie młodzieży z udziałem papieża, a w niedzielę 31 lipca msza św. kończąca ŚDM.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze