Amerykańscy naukowcy sklonowali wirus Zika

Technologie
Amerykańscy naukowcy sklonowali wirus Zika
Flickr/frankieleon/CC BY 2.0

Dokonanie naukowców z University of Texas może okazać się ważnym krokiem w kierunku przygotowania szczepionki przeciwko wirusowi Zika. Wywołuje on m.in. mikrocefalię u niemowląt.

University of Texas to jedna z czołowych uczelni badawczych w Stanach Zjednoczonych, usytuowana w Austin w Teksasie. Po wykonaniu tam setek prób, badaczom udało się wreszcie stworzyć replikę szczepu, który od miesięcy rozprzestrzenia się w całej Ameryce Łacińskiej.

 

Podczas testów naukowcom udało się zainfekować Ziką komary, a następnie by te, zaraziły nim laboratoryjne myszy. Zdaniem ekspertów jest to duże osiągnięcie, które może się przyczynić do opracowania szczepionki przeciwko temu wirusowi.

 

Część z nich podkreśla jednak, że zanim przygotowane przez lekarzy zabezpieczenia przed Ziką staną się w pełni skuteczne i powszechnie dostępne, "może minąć jeszcze wiele czasu".

 

1,5 mln przypadków w Brazylii

 

Instytut Pasteura szacuje, że w samej Brazylii, która jest głównym ogniskiem epidemii, odnotowano ok. 1,5 mln przypadków zarażeń. Na kontynencie amerykańskim oczekuje się w sumie 3-4 mln przypadków. Przypadki zakażenia stwierdzono też we Francji i sześciu krajach Europy.

 

WHO nazwała epidemię "zagrożeniem dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym".

 

bbc.com, polsatnews.pl

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie