"Sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli". 17 maja spotkanie ws. wsparcia Syrii

Świat
"Sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli". 17 maja spotkanie ws. wsparcia Syrii
PAP/EPA/US STATE DEPARTMENT / HANDOUT

W Wiedniu odbędzie się 17 maja spotkanie przedstawicieli 17 państw Międzynarodowej Grupy Wsparcia Syrii (ISSG) - zapowiedział we wtorek na konferencji prasowej w Londynie sekretarz stanu USA John Kerry.

W zeszłym tygodniu Kerry, który na początku maja odbył serię rozmów mających przyczynić się do uratowania rozejmu w Syrii, ostrzegał, że sytuacja w tym kraju zaczyna wymykać się spod kontroli. Ocenił, że do panującego w Syrii chaosu przyczynił się zarówno reżim prezydenta Baszara el-Asada, jak i opozycja.

 

W skład Międzynarodowej Grupy Wsparcia Syrii wchodzą dyplomaci z USA, Rosji, Iranu, Arabii Saudyjskiej, Turcji, Unii Europejskiej i Ligi Arabskiej.

 

Uzgodnienia Rosja-USA

 

W poniedziałek Rosja i USA zobowiązały się do zdwojenia wysiłków na rzecz politycznego rozwiązania konfliktu w Syrii i rozszerzenia zawieszenia broni uzgodnionego przez nich 27 lutego. Zapewniły, że wywierają nacisk na strony syryjskiego konfliktu w celu przekonania ich do przestrzegania rozejmu, powstrzymania się od nieproporcjonalnych odpowiedzi na prowokacje oraz do umiarkowania.

 

Mimo rozejmu w kraju od ponad pięciu lat pogrążonym w wojnie domowej nie udało się uniknąć eskalacji przemocy. W geście protestu wobec takiego obrotu zdarzeń część syryjskiej opozycji pod koniec kwietnia opuściła Genewę, gdzie prowadzone były negocjacje pokojowe.

W syryjskiej wojnie od wybuchu konfliktu w 2011 roku zginęło 270 tys. osób.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze