"Politico" oceniło liderów państw i ambasadorów. Polska na 10. miejscu

Świat
"Politico" oceniło liderów państw i ambasadorów. Polska na 10. miejscu
politico.com

Uwzględniono 33 państwa (członków UE i kraje kandydujące). Oceniono je na podstawie tego, jak szefowie ich rządów lub głowy państw oraz stali przedstawiciele przy Unii Europejskiej oddziałują na decyzje podejmowane w Brukseli. W artykule wprost stwierdzono, że w Europie "największy wpływ na to, jakie decyzje zapadną za zamkniętymi drzwiami, ma Angela Merkel".

Autorzy rankngu uzasadnili, poza przywódcami państw uwzględnieni zostali również ambasadorowie przy UE, ponieważ to oni reprezentują kraje posiedzeniach "Coreperu" - instytucji działającej przy Radzie UE w Brukseli i która zdobywa w Europie coraz większe znaczenie.

 

Premier Beata Szydło i stały przedstawiciel RP Jarosław Starzyk sklasyfikowani zostali dość nisko. O ile polska premier zajmuje w rankingu miejsce 10., to ambasador Starzyk znalazł się na miejscu 9. od końca.

 politico.com, OpenStreetMap

 

Potęga państwa w najbliższym czasie

 

Mapa powyżej pokazuje klasyfikację krajów pod względem ich siły na arenie międzynarodowej w przyszłości. Im ciemniejszy odcień niebieskiego, tym pozycja rządu danego kraju w najbliższych miesiącach będzie w Europie silniejsza.

 

Jak podkreślili autorzy artykułu, zestawienie nie jest wynikiem badań, jednak pochodzi z konkretnych obserwacji i odpowiedzi na pytania takie, jak np.: czy kraj chce być traktowany w sposób szczególny, czy raczej prezentuje postawę zawodnika potrafiącego grać w zespole, czy rząd jest stabilny, czy problemy rządu zamiast w kraju, załatwiane są na arenie międzynarodowej.

 

polsatnews.pl

po/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze