Z wiekiem tracimy zmysły, zwłaszcza smak i dotyk

Technologie
Z wiekiem tracimy zmysły, zwłaszcza smak i dotyk
Polsat News
Prof. Januszewicz: nadchodzi srebrne tsunami.

W zaawansowanym wieku najbardziej dotkliwe staje się stopniowe upośledzenie każdego z pięciu zmysłów. Wbrew obiegowej opinii to nie słuch i wzrok słabną w pierwszej kolejności. Prawie 4/5 osób po 57. roku życia traci zmysł smaku, a drugi w kolejności jest dotyk. Osłabienie zmysłów grozi urazami i zatruciami pokarmowymi. Można temu zapobiec, a proste i skuteczne metody są dostępne dla każdego.

Ekspert medyczny Fundacji Polsat prof. Paweł Januszewicz przywołał w "Nowym Dniu z Polsat News" badania Amerykańskiego Towarzystwa Geriatrycznego opisujące zmiany pięciu zmysłów - wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku - u ludzi starzejących się.

 

- Przebadano trzy tysiące osób w wieku od 57 do 85 lat. Ponad 90 proc. osób w wieku 57 plus ma uszkodzony przynajmniej jeden z tych zmysłów - podkreślił profesor. - To, że gorzej widzimy czy słyszymy, to jest oczywiste. Ale trzy czwarte osób w zaawansowanym wieku ma zaburzenia smaku.

 

Takie dysfunkcje zmysłów nie są obojętne dla życia ludzkiego. Osoby starsze z zaburzeniami smaku nie potrafią czasem rozpoznać smaku zepsutej bądź nieświeżej żywności. Skutek: groźne dla życia i zdrowia zatrucia pokarmowe.

 

- Co druga osoba po 57. roku życia ma zaburzony zmysł dotyku, a to oznacz m.in. niepewny chód, słabszą mobilność - podkreślił prof. Januszewicz. Tego typu dolegliwości mogą prowadzić do powaznych obrażeń po utracie równowagi. Jednym z częstszych sa złamania - kości śródręcza, nadgarstka, przedramienia, czy kości udowej, a zwłaszcza - bardzo poważne - złamanie szyjki kości udowej.

 

- Jednym słowem po 57. roku życia zaczynają się problemy - powiedział lekarz w rozmowie z Bartoszem Kurkiem.

 

Jako wymowny przykład podał oparzenia. Zaburzenia czucia powodują, że osoby starsze niejednokrotnie zbyt późno orientują się, że dotykają przedmiotów zbyt gorących.

 

Nadzieja w ciężarkach

 

Publikacje naukowe z American Journal of Geriatric Society dowodzą, że nad zmysłami i polepszeniem ich pracy można pracować.

 

- Zbadano, że szklaki neuronalne można trenować. Wzrok, słuch, to zmysły obsługiwane przez wypustki nerwów czaszkowych. Badanie osób po 65. roku życia rezonansem magnetycznym wykazało w tych obszarach białe plamy oznaczające obszary, gdzie przewodzenie impulsów elektrycznych w neuronach ulega zaburzeniu. Takie efekty powodują niektóre choroby, ale także starzenia - stwierdził prof. Januszewicz.

 

Pomóc może wzmożenie aktywności fizycznej w starszym wieku.

 

- Pomaga podnoszenie ciężarków - powiedział profesor Januszewicz. - Tak proste ćwiczenia ponownie przecierają na nowo zaburzone szlaki w ośrodkowym układzie nerwowym - stwierdził.

 

Ruch odświeża szlaki neuronalne

 

Zdaniem eksperta, dzięki aktywności fizycznej odnawiają się szlaki komunikacyjne.

 

- Poprawia się chodzenie, dotyk, percepcja - stwierdził lekarz. Według niego w innych badaniach wykazano, że u ludzi po siedemdziesiątce, którzy rozpoczynają regularne ćwiczenia fizyczne, zaczyna wzrastać masa mięśniowa.

 

- Warto ćwiczyć - podkreślił prof. Januszewicz, którego zdaniem ruch to dobre antidotum na przynajmniej część dolegliwości starzejącego się organizmu.

 

Polsat News, polsatnews.pl

hlk/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze