Kandydat na premiera Ukrainy ma już propozycje na nowych ministrów

Świat
Kandydat na premiera Ukrainy ma już propozycje na nowych ministrów
Senat RP

Przewodniczący parlamentu Wołodymyr Hrojsman oświadczył w poniedziałek, że ma już kandydatów do tek ministerialnych w swoim rządzie. - Gabinet będzie reformatorski i doprowadzi do odrodzenia wzrostu gospodarczego - zapewnił.

Hrojsman ma objąć stanowisko premiera po Arseniju Jaceniuku, który w niedzielę ogłosił, że podaje się do dymisji. Oficjalnie ma złożyć rezygnację we wtorek. Jaceniuk oświadczył jednocześnie, że jego partia Front Ludowy nie opuści prozachodniej koalicji, którą tworzy z prezydenckim Blokiem Petra Poroszenki.

 

- Jeśli dojdzie do powołania tzw. rządu Hrojsmana, to będzie on (...) skuteczny, otwarty i reformatorski. Będzie w stanie ustabilizować sytuację w kraju i odbudować wzrost gospodarczy - powiedział Hrojsman podczas narady szefów frakcji parlamentarnych.

 

Utrzymanie kursu proeuropejskiego

 

Polityk nie ujawnił nazwisk kandydatów na ministrów, jednak zadeklarował, że nowy rząd utrzyma kurs proeuropejski i będzie intensywnie pracował nad reformami. - Potrafię pracować 24 godziny na dobę. Udowodniłem to już nie raz - podkreślił.

 

Według gazety internetowej "Ukrainska Prawda" stanowiska w nowym rządzie zachowają najprawdopodobniej trzej dotychczasowi ministrowie z ramienia Frontu Ludowego: szef MSW Arsen Awakow, minister sprawiedliwości Pawło Petrenko i minister kultury Wiaczesław Kyryłenko.

 

W Radzie Ministrów miałby też pozostać minister młodzieży i sportu Ihor Żdanow, który trafił do niej z Bloku byłej premier Julii Tymoszenko; jej partia nie uczestniczy w rozmowach koalicyjnych, a Żdanow został wcześniej wykluczony z ugrupowania.

 

Ministerstwa finansów, infrastruktury i edukacji

 

"Ukraina Prawda" twierdzi, że do rządu jednak nie wejdzie były wicepremier i minister finansów Słowacji Ivan Miklosz, który miałby w nim objąć tekę szefa resortu finansów. Na razie nie wiadomo, kto zajmie to stanowisko.

 

Ministrem oświaty w rządzie Hrojsmana miałaby zostać Lilia Hrynewycz, znana z działalności edukacyjnej deputowana do parlamentu z ramienia Frontu Ludowego. Ministerstwo gospodarki przypadłoby dotychczasowej wiceminister w tym resorcie Julii Kowaliw.

 

"Na stanowisko ministra infrastruktury kandyduje Maksym Burbak, lecz omawiana jest także kandydatura Wołodymyra Omelana, zastępcy obecnego ministra Andrija Pywowarskiego"- donosi "Ukrainska Prawda".

 

Nowa funkcja Micheila Saakaszwilego

 

W nowym rządzie powołane byłoby stanowisko wicepremiera ds. integracji europejskiej. Wśród kandydatów do jego objęcia wymienia się deputowaną Bloku Poroszenki Iwannę Kłympusz-Cincadze, zastępczynię szefa parlamentarnej komisji spraw zagranicznych.

 

"Według niektórych informacji prowadzone są rozmowy z szefem odeskiej administracji obwodowej Micheilem Saakaszwilim, który miałby objąć stanowisko szefa administracji prezydenta, gdyby jej obecny szef Borys Łożkin otrzymał stanowisko w nowym rządzie"- pisze "Ukrainska Prawda".

 

Premier Jaceniuk zdecydował się podać do dymisji, gdyż dwa miesiące temu stracił poparcie w parlamencie. Było to następstwem krytyki za zbyt powolne reformy i brak postępów w walce z korupcją.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze