Media: Rosja uważnie obserwuje tureckie manewry na Morzu Czarnym

Świat
Media: Rosja uważnie obserwuje tureckie manewry na Morzu Czarnym
Turecka marynarka wojenna, fot. U.S. Navy photo by Photographer's Mate 2nd Class John L. Beeman/Public Domain

Dowództwo rosyjskiej Floty Czarnomorskiej uważnie obserwuje manewry okrętów marynarki wojennej Turcji na Morzu Czarnym - poinformowała we wtorek agencja Interfax, powołując się na kompetentne źródła.

Flota Czarnomorska stacjonuje m.in. na zaanektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie.

 

Interfax zwraca uwagę, że dwa tureckie okręty rakietowe, TCG Salihreis і TCG Bartin, zawinęły do Odessy na południu Ukrainy. Ukraińskie władze wojskowe informowały o tym jeszcze przed dwoma dniami. - Ćwiczenia marynarki wojennej Turcji obserwuje należący do (rosyjskiej) Floty Czarnomorskiej średni okręt zwiadowczy +Ekwator+. Jeszcze jedna jednostka zwiadowcza znajduje się w pobliżu (bułgarskiej) Warny - powiedział rozmówca Interfaxu.

 

Według agencji w ramach prowadzonych przez Turcję manewrów "Deniz Yildizi 2016" (Morska Gwiazda 2016) jej okręty wpływają do portów na Ukrainie, w Gruzji, Bułgarii i w Rumunii.

 

Oprócz tych, które zawinęły do Odessy, jeden wpłynął do Batumi, trzy okręty różnej klasy przybyły do Warny i jeszcze trzy - do portów rumuńskich. Kolejnych dziesięć jednostek znajduje się w różnych portach tureckich - wyjaśnił rozmówca Interfaxu. Przypomniał, że oprócz trzech okrętów tureckich w Warnie znajduje się ponadto fregata rakietowa marynarki wojennej Kanady, HMCS Fredericton.

 

Rosyjskie służby ustaliły, że w manewrach Deniz Yildizi 2016 uczestniczy 25 okrętów i łodzi podwodnych, oraz ponad dziesięć statków powietrznych. Turcy rozpoczęli zaplanowane ćwiczenia marynarki wojennej 28 marca i powinni zakończyć je we wtorek - podał Interfax.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze