Niemcy zaczną w poniedziałek przyjmować syryjskich uchodźców z Turcji

Świat
Niemcy zaczną w poniedziałek przyjmować syryjskich uchodźców z Turcji
PAP/EPA/Orestis Panagiotou

- W najbliższy poniedziałek oczekiwani są w Niemczech pierwsi Syryjczycy, którzy dotrą tam na mocy zawartego przez Unię Europejską i Turcję porozumienia w sprawie uchodźców - oświadczył w piątek rzecznik niemieckiego ministerstwa spraw wewnętrznych.

O informację na ten temat zwróciła się do rzecznika agencja dpa. Według niego, w pierwszej przyjeżdżającej grupie będą głównie rodziny z dziećmi. "Przewiduje się, że zostaną najpierw skierowani do Friedlandu" - powiedział rzecznik, wymieniając nazwę miejscowości koło Getyngi w Dolnej Saksonii, gdzie od roku 1945 funkcjonuje jeden z największych niemieckich obozów dla uchodźców. Chodzi o "niską do średniej dwucyfrową liczbę" osób - zaznaczył.

 

Zgodnie z porozumieniem UE z Turcją - które ma zatwierdzić grecki parlament - od 4 kwietnia uchodźcy będą przenoszeni z Grecji do Turcji. Za każdego Syryjczyka wydalanego z UE ma przybywać legalnie do UE inny Syryjczyk. Władze unijne szacują, że będzie to łącznie 72 tys. osób.

 

Jak pisze dpa, niemiecki rząd liczy na to, że w poniedziałek z greckich wysp do Turcji przewiezionych zostanie kilkuset uchodźców - nie tylko Syryjczyków, ale także ludzi innych narodowości.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze