Gminy zapłacą nowy podatek - za utraconą wodę

Biznes
Gminy zapłacą nowy podatek - za utraconą wodę
Polsat News
Gminy zapłacą nowy podatek - za utraconą wodę.

Ministerstwo środowiska szykuje nowe opłaty, które obciążą budżety samorządów. Resort chce, aby gminy płaciły za tzw. utraconą wodę. Mniej zapłacą tylko wtedy, gdy zbudują urządzenia do zatrzymywania wody, np. zbiorniki retencyjne. Zatrzymana w nich woda mogłaby być wykorzystana w czasie suszy.

- Gminy, jeśli nie będą inwestowały w zatrzymywanie wody w środowisku, zapłacą tzw. opłatę za utraconą wodę - poinformował wiceminister środowiska Mariusz Gajda. Opłaty te będą wyższe, jeśli samorządy w ogóle nie będą inwestować w retencję.

 

Mniej wody niż w Hiszpanii

 

- Polska nie jest krajem zasobnym w wodę. Opinie, że mamy mniej wody niż Hiszpanie są zasadne. Wiele zależy od pogody, ale musimy się w końcu nauczyć jak retencjonować wodę, czyli zatrzymywać ją w środowisku, aby móc ją wykorzystać np. w czasie suszy - powiedział Gajda.

 

Wiceminister podkreślił dużą rolę retencji miejskiej. - Mamy coraz więcej terenów zurbanizowanych, z których następuje szybki odpływ wody. Miasta muszą prowadzić taką politykę przestrzenną, a także prowadzić takie inwestycje, aby zatrzymać wody opadowe. Nie zrzucać jej na przykład od razu do rzeki zwiększając zagrożenie powodziowe miejscowości położonych poniżej, a zatrzymać i powoli oddawać środowisku - dodał wiceminister.

 

Aby zmobilizować samorządy do sprawniejszej retencji, resort środowiska zaproponuje mechanizm finansowy podobny do tzw. podatku deszczowego.

 

Nie zrzucać wody od razu do rzeki

 

- Będzie to opłata za utraconą wodę. Polegać ona będzie na tym, że jeśli na terenie gmin inwestor bądź właściciel zbuduje np. supermarket z dużym wybetonowanym parkingiem i przy okazji nie zapewni odpowiednich instalacji służących retencji (np. drenaż, czy zbiorniki), nałożona będzie taka opłata - wyjaśnił wiceminister Gajda.

 

Zaznaczył także, że opłaty będą zdecydowanie wyższe w gminach, gdzie nie będą prowadzone inwestycje retencyjne. - Kiedy będzie zbudowany odpowiedni system retencyjny, nie polegający jedynie na zrzuceniu wody do rzeki przez kanalizacje burzową, taka oplata będzie zdecydowanie niższa - dodał Gajda.

 

Tzw. opłata za utraconą wodę, ma znaleźć się w obecnie opracowywanym nowym Prawie wodnym, którego projekt ma być gotowy do końca pierwszego półrocza.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie