Adam Hlebowicz został szefem radiowej Trójki

Polska
Adam Hlebowicz został szefem radiowej Trójki
Polsat News

Dotychczasowy szef Radia Plus w Gdańsku Adam Hlebowicz został dyrektorem, redaktorem naczelnym Programu Trzeciego Polskiego Radia - podało biuro prasowe spółki. Poprzednia szefowa stacji Paulina Stolarek-Marat ustąpiła 10 marca po miesiącu sprawowania funkcji. Według mediów, swoją dymisję uzasadniła tym, że wbrew obietnicom nie mogła realizować zamierzeń programowych ani swobodnie budować zespołu.

Hlebowicz ma 54 lata, ukończył historię na KUL, był działaczem opozycji. Ponad 20 lat spędził w Radiu Plus w Gdańsku, gdzie był szefem publicystyki, redaktorem naczelnym i dyrektorem. Jest autorem i współautorem 13 książek, ponad 600 artykułów prasowych i 3 filmów dokumentalnych. Stanowisko obejmie 1 kwietnia.

 

W czwartek odbyło się spotkanie wiceprezesa Polskiego Radia Jerzego Kłosińskiego z zespołem Trójki, na którym przekazał on dziennikarzom informację o nowym szefie. Spotkanie dotyczyło tylko kwestii wyboru nowych władz programu, nie było na nim rozmowy o zwolnieniach w zespole.

 

Protest dziennikarzy po zwolnieniu Jerzego Sosnowskiego

 

W środę pracownicy Trójki wystosowali list protestacyjny przeciwko zwolnieniu Jerzego Sosnowskiego, który pracował w Trójce od 2001 roku (z półtoraroczną przerwą w latach 2007-2009), był też szefem Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programów Trzeciego i Drugiego Polskiego Radia.

 

W oświadczeniu pracownicy i współpracownicy stacji podkreślili, że dymisja Sosnowskiego "nie ma merytorycznych podstaw";  zaznaczyli, że jest on dla wielu z nich "wzorem warsztatu i rzetelności dziennikarskiej".

 

Jak napisali, audycje Sosnowskiego "w znacznym stopniu przyczyniły się do sukcesu Trójki, jako marki i jako medium dla słuchaczy ciekawych świata, reprezentujących różne punkty widzenia na sprawy społeczne, polityczne oraz historyczne".

 

Podkreślili też, iż "wszelkie próby upolityczniania czy upartyjniania działalności Programu Trzeciego są nie do przyjęcia". "Ponieważ media publiczne nie należą do partii politycznych ani do nas, dziennikarzy, tylko do Polaków, którzy je utrzymują" - zaznaczyli.


Pod oświadczeniem podpisało się prawie 90 osób, w tym m.in. Marcin Kydryński, Wojciech Mann, Beata Michniewicz, Marek Niedźwiecki, Jerzy Owsiak i Wojciech Waglewski.

 

PAP

ptw/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze