Zaostrzono środki bezpieczeństwa na europejskich lotniskach

Świat
Zaostrzono środki bezpieczeństwa na europejskich lotniskach
PAP/Bartłomiej Zborowski

Władze wielu europejskich krajów zaostrzyły środki bezpieczeństwa na lotniskach po zamachach na brukselskim lotnisku Zaventem i w metrze w pobliżu instytucji UE. Według federalnej prokuratury ataków na lotnisku w Brukseli dokonał zamachowiec samobójca.

Według straży pożarnej w eksplozjach w Brukseli zginęło łącznie co najmniej 21 osób.

 

Francuskie władze lotnicze poinformowały, że zaostrzają środki bezpieczeństwa na wszystkich lotniskach w Paryżu. Dodatkowe środki ostrożności podjęto na lotniskach w Londynie, Pradze, Amsterdamie i Bukareszcie.

 

Rzecznik austriackiego MSW Karl-Heinz Grundboeck przekazał, że na lotniskach i ulicach Wiednia i innych austriackich miast widać wzmożoną obecność policji.

 

Rzym: stan najwyższego alertu na lotnisku Fiumicino

 

W Rzymie zaostrzono we wtorek środki bezpieczeństwa po zamachach terrorystycznych przeprowadzonych w Brukseli - podała włoska agencja prasowa ANSA. Stan najwyższego alertu obowiązuje na stołecznym lotnisku Fiumicino.

 

W Wiecznym Mieście wzmożone zostały kontrole wielu obiektów i zabytków o strategicznym znaczeniu i masowo odwiedzanych przez turystów. Dotyczy to także dworców, stacji metra i lotnisk.

 

To oznacza, że nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, obowiązujące we włoskiej stolicy od kilku miesięcy, jeszcze bardziej zaostrzono - podają włoskie media.

 

Stan zagrożenia w Rzymie wprowadzono po listopadowych zamachach w Paryżu. Miasto jest patrolowane przez zwiększone siły policji i wojska.

 

Specjalne środki zostały następnie wprowadzone w grudniu w związku z uroczystościami Roku Świętego. W ostatnich dniach zapowiadano zaś dalsze zaostrzenie kontroli na czas ceremonii Wielkiego Tygodnia w Watykanie i spodziewanego napływu wiernych.

 

Reakcja Polski, Francji i Wielkiej Brytanii

 

Premier Beata Szydło poinformowała, że w związku z eksplozjami w Brukseli zwołano posiedzenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

 

Francuski prezydent Francois Hollande zwołał nadzwyczajne posiedzenie najważniejszych ministrów. Wśród obecnych są premier Manuel Valls, szef MSW Bernard Cazeneuve i minister obrony Jean-Yves Le Drian.

 

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział, że będzie przewodniczył posiedzeniu sztabu antykryzysowego COBRA.

 

PAP

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze