Prezydent-elekt nominował członków nowego demokratycznego rządu Birmy. Jest w nim noblistka Aung San Suu Kyi

Świat
Prezydent-elekt nominował członków nowego demokratycznego rządu Birmy. Jest w nim noblistka Aung San Suu Kyi
PAP/EPA/Hein Htet
Prezydent-elekt nominował członków nowego demokratycznego rządu Birmy. Jest w nim noblistka Aung San Suu Kyi.

Prezydent-elekt i premier Birmy Htin Kyaw nominował we wtorek 18 członków rządu tworzonego przez prodemokratyczną Narodową Ligę na rzecz Demokracji (NLD). Wśród nominowanych jest wieloletnia dysydentka i przewodnicząca Ligi Aung San Suu Kyi.

Listę nazwisk członków swego gabinetu prezydent przedłożył parlamentowi. Lista zawiera na razie tylko nazwiska. Decyzja o tym, kto obejmie poszeczgólne teki, zostanie podjęta w późniejszym okresie - odnotowuje agencja Associated Press.

 

Birmańska prodemokratyczna NLD, po ponad 50 latach rządów najpierw wojskowej junty, a później quasi-cywilnych władz, odniosła ogromny sukces w wyborach z 8 listopada ubiegłego roku, zdobywając większość w obu izbach parlamentu.

 

W ubiegłym tygodniu zgodnie z przewidywaniami parlament wybrał na prezydenta Htin Kyawa, dysydenta i bliskiego współpracownika Aung San Suu Kyi, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla z 1991 roku.

 

Nowy prezydent i rząd mają rozpocząć urzędowanie 1 kwietnia.

 

Suu Kyi, która przez lata była represjonowana przez reżim wojskowych, nie mogła ubiegać się o najwyższy urząd w państwie, gdyż konstytucja Birmy wyklucza z wyścigu osoby mające krewnych z obcym paszportem. Synowie Suu Kyi mają brytyjskie obywatelstwo, Brytyjczykiem był jej zmarły w 1999 roku mąż. Panuje powszechne przekonanie, że wojskowi wpisali to zastrzeżenie do konstytucji, aby uniemożliwić przywódczyni NLD ubieganie się o najwyższy urząd w państwie.

 

PAP

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze