Będzie podatek od słodkich napojów. W. Brytania walczy z otyłością u dzieci

Świat
Będzie podatek od słodkich napojów. W. Brytania walczy z otyłością u dzieci
Flickr/Gaulsstin/CC BY 2.0

Brytyjski minister finansów George Osborne poinformował w o planach wprowadzenia w ciągu dwóch lat podatku na bezalkoholowe napoje słodzone, co ma na celu walkę z otyłością wśród dzieci. Zapowiedź złożył w czasie prezentacji budżetu w parlamencie. - Dajemy firmom czas na zmianę składu ich produktów - powiedział Osborne. Podkreślił, że słodkie napoje są jedną z głównych przyczyn otyłości u dzieci.

Podatek ma zostać nałożony na napoje zawierające ponad 5 gramów cukru na 100 mililitrów. - Według szacunków może on przynieść ponad 520 mln funtów; pieniądze te mają zostać przeznaczone na zajęcia sportowe w szkołach - dodał minister.

 

- W tym budżecie na pierwszym miejscy stawiamy kolejne pokolenie - oświadczył Osborne.

 

Otyłość jest kosztowna

 

Z zadowoleniem na tę zapowiedź zareagował słynny kucharz, autor programów telewizyjnych i książek Jamie Oliver, walczący m.in. o zdrowsze jedzenie w szkołach. - To wspaniała wiadomość... Odważna, logiczna i wspierana przez wszystkich rozsądnych ludzi - oznajmił.

 

Według oficjalnych danych publikowanych w 2015 roku 28 proc. dzieci, w wieku od dwóch do 15 lat, i prawie 62 proc. dorosłych w Anglii ma nadwagę lub jest otyłych.

 

Choroby związane z otyłością to dla gospodarki koszt 27 mld funtów rocznie, czyli połowa wydatków systemu opieki zdrowotnej - zwrócił uwagę Osborne.

 

PAP

dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze