Sawczenko wstrzymała suchą głodówkę

Świat
Sawczenko wstrzymała suchą głodówkę
PAP/Jakub Kamiński

"Porwana w 2014 roku do Rosji i oczekująca dziś na wyrok rosyjskiego sądu ukraińska lotniczka Nadija Sawczenko wstrzymała suchą głodówkę" - poinformował w czwartek jeden z jej adwokatów Nikołaj Połozow.

- Dzięki Bogu Nadija Sawczenko wstrzymała suchą głodówkę. Na jej decyzję wpłynęła prośba prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki i wszystkich, którzy ją poparli! - napisał obrońca na swoim Twitterze.

 

Sawczenko ogłosiła strajk głodowy w ubiegłym tygodniu. Odmówiła wówczas przyjmowania jedzenia i płynów. W czwartek była premier Ukrainy Julia Tymoszenko opublikowała list lotniczki, w którym wyjaśniła ona, że od tej chwili będzie spożywała płyny.

 

Prokurator żąda 23 lat więzienia

 

- Nigdy nie uznam ani swojej winy, ani wyroków rosyjskiego sądu! Dziś otrzymałam słowa poparcia od prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Wiem, że wielu ludzi podejmuje wysiłki, by mnie uwolnić i bardzo im za to dziękuję. (…) Do ogłoszenia wyroku zmieniam suchą głodówkę na głodówkę na wodzie - napisała Sawczenko, która jest deputowaną partii Tymoszenko, Batkiwszczyna (Ojczyzna).

 

Rosyjska prokuratura zażądała dla Sawczenko kary 23 lat pozbawienia wolności. Ukrainka jest oskarżona o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy w czasie walk w Donbasie w 2014 roku.

 

Ogłaszanie wyroku w jej sprawie rozpocznie się 21 marca i potrwa dwa dni. Proces Sawczenko odbywa się w Doniecku w obwodzie rostowskim na południu Rosji.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie