Państwa UE poparły mechanizm pomocy humanitarnej dla Grecji
Przedstawiciele państw unijnych poparli w środę mechanizm, w ramach którego UE ma wesprzeć obciążoną napływem migrantów Grecję. W ciągu trzech lat Unia ma wydać na zaspokojenie potrzeb uchodźców 700 mln euro.
Wsparcie ma zapewnić żywność, schronienie i czystą wodę dla przybywających do Grecji. Państwa unijne przyjęły zeszłotygodniową propozycję KE w tej sprawie w trybie pilnym.
- To bardzo szybkie i praktyczne wyrażenie solidarności z Grecją - oświadczył w środę minister spraw zagranicznych sprawującej prezydencję Holandii Bert Koenders. Holendrzy chcą, żeby rozporządzenie zostało przyjęte przez ministrów ds. europejskich 15 marca.
Jeszcze w tym roku fundusz nadzwyczajnej pomocy humanitarnej ma rozdysponować 300 mln euro, a w dwóch kolejnych latach - po 200 mln euro. W czwartek Komisja ma przedstawić poprawkę do budżetu UE na 2016 rok.
Nowy fundusz
Propozycja Komisji to reakcja na sytuację w Grecji po zamknięciu granicy przez Macedonię i inne kraje tzw. szlaku bałkańskiego, którym uchodźcy przedostawali się na zachód i północ Europy. KE obawia się, że w Grecji, gdzie utknęło kilkadziesiąt tysięcy uchodźców, może dojść do katastrofy humanitarnej. Wsparcie ma być udzielane we współpracy z władzami Grecji oraz organizacjami humanitarnymi, które działają na miejscu.
W praktyce propozycja Komisji przewiduje utworzenie nowego funduszu, który będzie mógł być wykorzystywany w różnych kryzysowych sytuacjach na terenie UE, wymagających szybkiego udzielenia pomocy humanitarnej, a nie tylko związanych z napływem uchodźców. Do tej pory Unia nie miała możliwości takich działań.
Główny kraj tranzytowy
Grecja jest głównym krajem tranzytowym dla uchodźców i migrantów, którzy przedostają się z Turcji z zamiarem udania się do bogatych krajów UE szlakiem bałkańskim. Pod koniec lutego Macedonia praktycznie zamknęła granicę z Grecją. Wraz z innymi państwami na tym szlaku - Austrią, Słowenią, Chorwacją i Serbią - rząd w Skopje uzgodnił, że przepuszczanych będzie tylko 580 osób dziennie. W środę Słowenia zdecydowała, że nie będzie wpuszczać migrantów, co w praktyce oznacza całkowite zamknięcie szlaku bałkańskiego.
Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji od początku 2016 roku do Grecji i Włoch przybyło już ok. 110 tys. migrantów i uchodźców, w tym ponad 102 tys. na greckie wyspy. W ubiegłym roku do Grecji dotarło ponad 800 tys. osób starających się o azyl.
PAP
Komentarze